Звуци чембала у Гварнеријусу!
Смиљка Исаковић, чембало
(историјска копија француског инструмента 18.века Бланше-Таскен из радионице Гранциера, Милано, 1985)
Уторак, 25. јун 2019. године у 20 часова
Програм: В. Берд, В. Крофт, Л. Купрен, Ж. Ф. Рамо, М. Теодоракис, С. Ксархакос
Улаз је слободан.
„Она свира, као што се и облачи, екстравагантно и елегантно. Њено свирање је суптилно и бриљантно, пуно изузетне тензије и извођачке виталности“. (Лондон Тајмс)
Проф. др СМИЉКА Љ. ИСАКОВИЋ, пијанисткиња, чембалисткиња, педагог, културолог и публицисткиња, коју критика назива „Краљицом чембала“ и „Првом Дамом чембала“ дипломирала је и магистрирала клавир на на Факултету музичких уметности у Београду, а постдипломски специјализирала у Москви, на Конзерваторијуму „Чајковски“. Чембало је студирала и магистрирала у Шпанији, на Краљевском Конзерваторијуму у Мадриду, а специјализирала на мајсторским курсевима (Гранада, Билбао, Сантјаго де Компостела), и Италији (Венеција, Фондација Киђи). Докторску дисертацију на тему „Интерполација менаџмента у области музичко-сценских уметности“ успешно је одбранила у Београду. Наступала је на преко хиљаду концерата широм Европе, у САД, Јужној Америци, на Исланду и на Куби, увек са изванредним критикама. Један је од ретких музичара који је наступио у сали „Даг Хамаршелд“ у згради Уједињених Нација у Њујорку, у сали Фондације „Губелкијан“ у Јеревану (Јерменија), „затвореном граду “ Николајеву (Украјина), у Холywелл Мусиц Роом (Оксфорд, најстарија концертна сала Европе), „Крунској дворани“ у Сарагоси (Шпанија), као и у многим другим елитним дворанама света. Снимила је неколико носача звука за различите издавачке куће и оставила велики број аудио-визуелних снимака у медијским кућама у земљи и иностранству. Паралелно са активним музицирањем, Смиљка Исаковић се бави културом и публицистиком. Пише текстове за различите медије, од који су јој објављене до сада четири књиге: 2007. Зубати осмех Макса Графа (Прометеј, Нови Сад), 2010. Менаџмент музичке уметности (Мегатренд), 2012. Бемус Преплетум Мобиле (Службени гласник), 2013. Виђења (РТС)-награда „Музика класика“ за најбољу књигу у области музике у 2013.
Смиљка Исаковић увршћена је у „Интернатионал Wхо ис Wхо ин Мусиц“ (међународна енциклопедија познатих музичара, »Ко је ко у музици«, која 30 година излази у Кембриџу), а од стране Америчког биографског института (АБИ) ушла је у „5000 личности света“ као „Прва Дама чембала“. АБИ ју је номиновао за „Жену године“, а увршћена је у међународну енциклопедију чембалиста и оргуљаша (Ст.Петерсбург), као и у „Ко је ко у Србији“.
Године 1997. додељена јој је престижна међународна Масарикова награда за повезивање народа кроз уметност, коју успешним уметницима сваке године додељује Масарикова Академија за уметност са седиштем у Прагу. Пре Смиљке Исаковић ову награду за музику добио је Лучано Павароти. Признање Међународног музичара(Кембриџ, В.Британија) добила је јула 2003. године, а 2005. – Златну значку Културно просветне заједнице Србије, за несебичан, предан и дуготрајан рад и стваралачки допринос ширењу културе. Године 2015. добија награду града Београда за концерт „Осу се небо звездама“ (2014) посвећен Стевану Мокрањцу и Великом рату, а 2016. награду УМУС-а (Удружење музичких уметнка Србије) за најбољи концерт у 2015. години. Године 2018. је добила Вукову награду за нарочите резултате остварене у стваралачком раду на ширењу културе, образовања и науке у Републици Србији и на свесрпском културном простору, а такође и награду за животно дело Удружења музичких уметника Србије.
Рекли су о њеном свирању :
„Виртуоз који покорава свет врховима прстију: Смиљка Исаковић, Прва Дама чембала Југославије, тренутно припада плејади највећих чембалиста света“.(Единбург, „Скотсман“)
„Краљица чембала: чудо свежег, неуобичајено надареног, стваралачког и интерпретационог откровења“.(Острава, Фестивал „Јаначек“)
„Она свира, као што се и облачи, екстравагантно и елегантно. Њено свирање је суптилно и бриљантно, пуно изузетне тензије и извођачке виталности“. (Лондон Тајмс)
„Бриљантно извођење чембалисткиње Смиљке Исаковић: Словенског порекла, латинског темперамента, одушевила је публику“.(Нова Венеција)
„Били смо привилеговани да присуствујемо концерту Смиљке Исаковић“.( Куба, Гранма)
„Смиљка Исаковић приказала обиље музикалности, темперамента и технике: Постоје уметници обдарени таквом личношћу и импулсом, којима освајају аудиторијум од првог такта. Ова уметница спада у ту ретку категорију“. (Шпанија, Ел Норте де Кастиља)
„На концерту Смиљке Исаковић открили смо да овде имамо врхунског чембалисту, који може стајати уз бок највећим светским умјетницима на овом инструменту“. (Од-До)
„Прва Дама чембала: Смиљка Исаковић потпуно заслужује славу која јој претходи: перфектна интерпретација комбинована са врло атрактивним сценским и визуелним наступом. Од првог момента освојила је аудиторијум.“ (Аустрија)
„Шта би се после њеног солистичког концерта Моцарту у спомен, могло додати. Да истакне, можда, ону њену фанатичну преданост музици и оно стваралачко трагање за дубином Моцартове музичко-поетске мисли…Смиљка Исаковић је технички беспрекорно и музички надахнуто,истанчаним нервом расне чембалистице, проналазила одговарајућа решења и подвлачила карактеристичне изражајне нијансе.“ ( Јединство)
„…Јер чаробно свирање Смиљке Исаковић је заиста било изнад сваке класе. То је разлог што је сваки део програма држао потпуну пажњу публике, а то се не може рећи за скоро ниједан од чембалских концерата на којима сам био. Емоционални дијапазон је био невероватан. Није било налик ничему што сам досада чуо.” (Рејкјавик, Исланд)