Због великог интересовања поново у Установи Гварнериус!
АНТОНИА МИРАТ, сопран
Субота, 21. октобар 2017. године у 20 часова
Програм: Моцарт, Тијардовић, Пучини, Верди, Росини, Доницети, Дворжак, Шуберт
Антониа Мират, сопран је рођена 1983. године у Сплиту. Од малена је показала интерес за музику и са шест година почиње да учи клавир у класи проф. Марија Милина. Са 10 година, као изванредан таленат, почиње школовање гласа у класи професорке Бранке Ристић. Са 14 година осваја трећу државну награду на државном такмичењу у категорији певача од 18 до 22 године. Као седамнаестогодишња девојчица осваја посебну награду за Моцартову интерпретацију на међународном такмичењу Роландо Ницолоси у Таранту. Италијанска штампа је проглашава – „ чудом од детета “ .
Са 17 година уписује музичку Академију као изванредни таленат. Две године касније дебитује у ХНК Загреб у улози Шишмиша у опери Мориса Равела „Дете и чаролија“. Исте године представља екс-југословенску регију на такмичењу ХАНС ГАБОР БЕЛВЕДЕРЕ у Бечу где њен таленат запажа одговорно лице испред Миланске Скале, Лука Таргети и добија посебно признање од њега. Са 20 година улази у финале међународних такмичења Ондина Отта у Марибору, Веро Висион у Загребу, Белцанто у Ријеци. У том периоду осваја прву награду на Државном такмичењу у Ријеци, а у Загребу добија своју прву главну улогу у каријери – Краљицу ноћи у Моцартовој Чаробној фрули, под диригентском палицом маестра Владимира Крањчевића.
У Моцартовој години (2005.) наступа први пут са Симфонијским оркестром и изводи Моцартове концертне арије под палицом маестра Александра Калајџића, а као најбољи студент соло певачког одсека Музичке академије у Загребу, добија стипендију за семинар са Соном Газариан у Бечу.
Године 2006. пева нову насловну улогу у Моцартовом Позоришном комаду – Мадам Срце, којом се представља публици у ХНК Вараждин, Зорином дому у Карловцу и публици у Лондону. Исте године изабрана је да преставља Хрватску на Светској изложби Милке Трнине у Лондону, где пева солистички концерт медијски попраћен од ББЦ телевизије.
Дипломирала је 2007. у Загребу на Музичкој академији и добила звање професора. Исте године остварује сарадњу са Марчелом Ротом, а 2008. године била је номинована за Државну награду Дарка Лукића као најбоља хрватска млада оперска певачица. Исте године одржава свој први солистички концерт у концертној дворани Ватрослав Лисински у Загребу, затим пева солистички арије из Тијардовићевих оперета Мале Флорамyе и Сплитски акварел на стадиону Пољуд пред 16.000 људи. Њен талент запажа и Тереза Кесовија те остварује концертну сарадњу и са њом. 2009. године остварује свој продуцентски и композиторски деби, оперету Трогирски акварел, у којој је певала главну улогу. Године 2010. дебитује у Бечу улогом Краљице ноћи из опере Чаробна фрула, под диригентском палицом маестра Максимилијана Ценчића. Исте године наступа у славној Бечкој градској дворани.
Године 2011. улази у финале такмичења Монсерат Кабаље у Сарагоси и, као награду за тај концерт, одржава мајсторске курсеве код Монсерат Кабаље. Јануара 2012. године, постаје чланица Оперског студија маестра Данијела Фера у Њујорку на универзитету Џулијард. Белканто репертоар усавршава код прослављеног шпанског мецосопрана Терезе Берганзи у Мадриду, Лид и немачки репертоар усавршава код професора Николаса Сирса на Роyал Цоллеге оф Мусиц у Лондону. Исте године улази у финале престижног такмичења Салваторе Папагалло у Барију. Године 2013. добија стипендију за стручно усавршавање Моцартовог репертоара код Барбаре Бони у Салзбургу. Исте године пева улогу Луцие ди Ламермоор из истоимене опере Г. Донизетија на отварању међународног филмског фестивала Златни Лав у Умагу и под диригентском палицом Дамира Златара Фреја, а познати амерички интернет сајт М цомет уписује њено име на списак светски познатих музичара. По узору на М цомет, исто чини и ИМДб.
Године 2014. остварује музичке сарадње са великим музичким именима као сто су Ангело Бертаћи (Милано), Ђенаро Сица (Фиренца), Антонела Пијанецола (Верона), Силвија Коломбини (Милано) итд. Стална је чланица Оперског студија „Сцуола Антица“ у Фиренци, маестра Ђенара Сице. Остварила је сарадњу као гостујући професор са Академијом у Дубају (Роyал Цоллегес оф Мусиц). Године 2015. прави заокрет у смеру цроссовер музике и објављује обраде класичних композиција на савремен начин.