ПРОМОЦИЈА РОМАНА
„ЖИВЕ ЋЕЛИЈЕ ЈОВАНОВОГ ХРАМА“
МАРИЦА ЈОСИМЧЕВИЋ
Среда, 04. октобар 2023. у 19 часова

Учествују:
Марица Јосимчевић, ауторка
др Неда Мандић, филолог, писац и критичар
Предраг Тодоровић, сликар и песник
Зорица Јовановић, глумица

Улаз је слободан, информације и резервације на:
info@guarnerius.rs или 066/8028-368

МАРИЦА ЈОСИМЧЕВИЋ је рођена у Београду 1946. године. Дипломирала је на Филолошком факултету Универзитета у Београду одсек за енглески језик и књижевност; шпански језик. Боравила је на студијским путовањима у САД, Колумбији, Панами, Мексику. Од 1980. године има статус самосталног уметника, најпре као књижевни преводилац, а потом и као књижевник.
Роман „Живе ћелије Јовановог храма“ је написан из два дела, први део је о библијској драми између Саломе и Св. Јована Крститеља, док други део представља градњу храма и у њему иницијатичке ходње.

Први део је веома озбиљан, даје нови и другачији поглед на саму драму, али сем тога приказује потоњи, кроз векове, одраз те драме првенствено о лику и делу саме Саломе у делима разних уметника (писаца, сликара, композитора, драмских писаца, глумица). Тај приказ је заправо својеврсна анализа њиховог стања свести и духа, који је низак и дкадентан, надасве привучен сензационализмом којег заправо нема, који су они својом изопаченом маштом створили. У том смислу, на моменте, роман личи на мале философске и симболско митолошке расправе.

Други део су иницијатичке ходње кроз Храм-Човека, заправо жену (Велику Марију), где је ауторка спојила музику, окултну анатомију и науку. Други део је величанствен, препун поезије и лепоте.
„…иницијант може, али не мора да види окултну функцију или значење органа у којем се нађе. Неко ће видети, неко не. Оно што је важно и пресудно јесте да својом фреквенцијом покрене фреквенцију органа и ако у томе успе, покреће се музика како органа, тако и властита коју у том тренутку заједно емитују. Тако добијамо Храм који свира!“ – Марица Јосимчевић, ауторка
Добитница је следећих признања за књижевно стваралаштво:
– Награда „Исидора Секулић“ за књигу приповедака „Пут коже“ као најбоље књижевно остварење у 1988. години, додељује Скупштина општине Савски венац, Фонд Исидоре Секулић;
– Награда „Стеван Пешић“ за књигу приповедака „Пут коже“ за 1988. годину, додељује Одбор Месне заједнице Ковиљ и АКУД „Лаза Костић“ из Ковиља.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *