РАДИО БЕОГРАД 2 И ГВАРНЕРИЈУС ПРЕДСТАВЉАЈУ
ЦИКЛУС КОНЦЕРАТА: СЕЗОНА МЛАДИХ
КАТА СТОЈАНОВИЋ, виола
САЊА ЧЕТРОВИЋ, клавир
МАГДАЛЕНА МАТИЋ, виолончело

Уторак, 20. фебруар 2024 године у 19 часова
Програм
: М. И. Глинка, П. Хиндемит, Д. С. Јовановић и Р. Хас.
Улаз је слободан уз обавезне резервације због ограниченог броја места:
info@guarnerius.rs или 066/8028-368

ДИРЕКТАН ПРЕНОС НА РАДИО БЕОГРАДУ 2!

Ката Стојановић (1997) почела је у шестој години да свира виолину у МШ ,,Стеван Мокрањац” у родном Пожаревцу, где је, као ђак генерације, завршила и средњу школу, у класи Зорана Вељковића. Основне и мастер студије виолине завршила је на Факултету музичке уметности у Београду, у класи Маје Јокановић, а потом и мастер студије са специјализацијом на Циришком универзитету уметности (Zürcher Hochschule der Künste), у класи Александра Ситковјетског. Тренутно је студент треће године докторских студија виолине на ФМУ у Београду и студент мастер студија виоле на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, у класи Саше Мирковића. Такође, од 2021. године је на ФМУ у Београду истраживач-приправник, на основу конкурса Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Свира на виоли градитеља Дејана Благојевића.

Међу бројним наградама које је освојила током студија и на почетку уметничке каријере, издвајају се: Прва награда на такмичењу Gianluca Campochiaro (Катанија, Италија), Специјална награда издавачке куће Staccato на такмичењу Антон Rubinstein (Диселдорф, Немачка), Прва награда на такмичењу World Open Online Competition са пијанистом Николом Зарингером, у категорији дуо.
Као најбољи студент гудачког одсека на ФМУ у Београду, награђена је из фондова Миодраг Мацић Мишо, Мери Жежељ-Мајер и Мерима Драгутиновић.
Током 2021. и 2022. године била је стипендиста Фондације Добар глас, која јој је омогућила усавршавање на мајсторском курсу код Немање Радуловића, Стефани Фонтанароса и Ксеније Милошевић. Поред тога, усавршавала се на мајсторским радионицама Романа Симовића, Гордана Николића, Весне Станковић, Бруна Канина, Иврија Гитлиса и Иље Груберта.

Активно наступа и као камерни музичар. Сарађивала је са Итамаром Голаном, Романом Симовићем, Миленом Симовић, Ђованијем Њокијем, Маријом Шпенглер, Немањом Станковићем, Љубишом Јовановићем, Укијем Оваскаиненом, Горданом Марјановић, Сандром Белић и др.

Стекла је и богато оркестарско искуство, а посебно се издваја улога концертмајстора у Камерном оркестру Гудачи Светог Ђорђа, Ансамблу Метаморфозис, Београдским симфоничарима. Од 2018. године је концертмајстор у оркестру Baltic Sea Philharmonic, под диригентском палицом Кристјана Јервија, са којим је у марту 2022. године наступила и као солиста у дворанама Берлинске филхармоније, Краљице Елизабете и Европског центра солидарности.
Као члан Гудачке репрезентације младих интерпретатора (ГРМИ), чији је уметнички руководилац виолиниста Стефан Миленковић, представила је земљу на ЕXПО Дубаи 2020.
Године 2022. положила је аудицију за један од најпрестижнијих фестивалских оркестара на свету ‒ Pacific Music Festival Orchestra у Јапану, и захваљујући томе имала је прилику да сарађује са реномираним диригентима Лахавом Шанијем и Кен-Давидом Масуром.

Сања Четровић (1991) уписала је са шест година нижу музичку школу „Др Милоје Милојевић” у родном Крагујевцу, а са шеснаест Факултет музичке уметности у Београду, где са највишом оценом завршава основне и мастер академске студије, у класи Нинослава Живковића. Докторирала је на катедри за клавир у истој класи на тему „Различити интерпретациони аспекти прелида као форме у клавирској литератури – од периода барока до 20. века”. Тренутно је ангажована као уметнички сарадник на Катедри за гудачке инструменте на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу.
Похађала је курсеве истакнутих професора клавира: Александра Маџара, Јурија Кота (Кијев, Украјина), Александре Романић.
Током студија освојила је награду за студента са најбоље постигнутим успехом из клавира из фонда Слободанка Милошевић Савић. Две године заредом била је добитник стипендије „Доситеј”. Освајала је многе награде на републичким и међународним такмичењима, међу којима се издвајају: Прва награда на међународном такмичењу „Бијенале” у Крагујевцу (2005), Друга награда на међународном такмичењу посвећеном Моцарту „Београдски подијум младих талената” (2006), Прва награда на међународном такмичењу „Даворин Јенко” у Београду (2008), Прва награда на Републичком такмичењу музичких и балетских школа у Београду (2008), Прва награда на међународном такмичењу „Др Милоје Милојевић” у Крагујевцу (2023). Одржала је велики број концерата као солиста и члан камерних ансамбала. У оквиру клавирског дуа Марија Тимотијевић ‒ Сања Четровић активно учествује у пројектима Сокој-а и на светској пијанистичкој конференцији у Новом Саду.

Магдалена Матић (1997) завршила је 2020. године основне студије виолончела на Факултету музичке уметности у Београду, у класи Дејана Божића. Мастер студије наставља на модулу за камерну музику, у класи Ладислава Мезеија и под менторством Катарине Поповић.
Од 2020. године је члан гудачког квартета „Мераки” са којим је остварила многобројне наступе и учествовала на многим фестивалима у Србији, Норвешкој и на Малти.
Од новембра 2021. године члан је и камерног ансамбла ГРМИ (Гудачка репрезентација младих извођача) чији је творац платформа Србија ствара, а ментор виолиниста Стефан Миленковић.
Имала је прилику да се усавршава код изванредних музичара као што су: Денис Шаповалов, Денис Северин, Атанас Крастев, Ксенија Јанковић, Антонио Менезес, Разван Сума, Емилио Перцан, Вида Вујић, Стефан Миленковић, Квартет Максвел, Николас Карти, Томаш Покживински, Кристоф Урбанец и Сузан Шолц.
Тренутно је студент докторских студија на ФМУ у Београду, на Катедри за камерну музику (под менторством Катарине Поповић) и студент мастер студија виолончела у класи Драгана Ђорђевића.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *