Чувена словеначка пијанисткиња и педагог МАРИНА ХОРАК, била је гошћа Гуарнериуса прошле године, када је уз успешан солистички реситал и мајсторску радионицу, нашу публику освојила и својом изузетном хуманошћу, а памти се као дама великог срца!
Наиме, Хоракова је у Београду требало да наступи маја 2014. године, али је концерт због великих поплава отказан. Са жељом да помогне нашем народу у невољи, Марина је свој музички фестивал „Аллегро гиованиссимо“, који се са великим успехом сваког јуна одржава у Љубљани, посветила жртвама поплава и прикупљању новца за помоћ угроженима у Србији. Сакупљени приход Хоракова је наменила једном нашем младом музичару, чија је породица знатно погођена поплавама и тако је на свом концерту у Гуарнериусу на сцени угостила Огњена Милосављевића, перспективног младог челисту, чија је породична кућа у Милићевцима код Чачка, уништена у бујици.
Ове године, Марина Хорак коју критика назива и „рафинираном виртуоскињом“, представља програм састављен од дела великана руске ауторске сцене. Са изузетно талентованом младом словеначком челисткињом ЗРИНКОМ ВЛАШИЋ, Марина ће извести Сонату за чело и клавир у Ц- дуру Сергеја Прокофјева и Сонату за чело и клавир у д-молу Димитрија Шостаковича.
БИОГРАФИЈЕ УМЕТНИЦА
2008. године пијанисткиња МАРИНА ХОРАК је примила Бететто награду »за изузетан уметнички успех«, коју додељује Удружење музичких уметника Словеније, а 2013. године јој је Сенат Музичке академије Универзитета у Љубљани, доделио »Почасно признање за успешан и предан уметнички и педагошки рад«.
Марина је словеначка пијанисткиња пољско-македонског порекла, за коју је Јехуди Мењухин изјавио да доноси „велики допринос музичком животу сваке средине“. Већ као млада уметница је, према мишљењу Надие Боулангер, „изражавала своју уметност са невероватном уверљивошћу“.
Велики део живота је провела у Минхену, Паризу, Амстердаму и Лондону. Откад се 2001. године вратила у Словенију, ангажована је као професор на Музичкој академији у Љубљани, а бројни рецитали и камерна музика водили су је у широм света.
Од 2005. године редовно концертира и држи мајсторске радионице у САД-у (Њујорк, Глазбороу, Питсбург, Чикаго, Кембриџ, Оксфорд, Лос Андјелес, Дејвис…).
Као солиста, педагог и члан жирија, гостовала је на фестивалима Пера Пиано Фестивал (Истанбул), Бањалучко Биенале, Лето у старој Љубљани, Фестивал Лент (Марибор), Нортхерн Лигхтс Мусиц Фестивал (САД), Терра Магица Глазбени Фестивал и Хварско Љето (Хрватска), Форфест Кромериж (Чешка) и Фестивал Хопес, Талентс, Мастерс (Бугарска).
После дипломе коју је са 19 година стекла у класи своје мајке проф. Хилде Хорак, на Академији за музику у Љубљани, усавршава се у Минхену и у Паризу. Студије чембала и бројне мајсторске радионице додатно обогаћују њен развој. У Лондону упознаје Петера Феуцхтwангера, са којим ради интензивно и постаје његов асистент, што њеној уметничкој и педагошкој делатности, даје потпуно нови смер.
Дипломе, признања (ЈРТ, Гаудеамус) и награде (Париз, Загреб, Верцелли, Ла Роцхелле, Минхен) отварају јој врата на концертних подијума и радијских кућа и током каријере концертира и снима у читавој Европи, од Рејкјавика до Мадрида, од Осла до Скопља. Турнеје је воде у Хонг Конг, Сингапур, Аустралију, Нови Зеланд, Малезију, Брунеје и Индију. Појављује се на бројним фестивалима у Француској, Норвешкој, Словенији, Немачкој, Кини, Данској, Швајцарској и Хрватској.
Европска критика Марини признаје »интензивно унутрашње доживљавање« (Берн, Швајцарска), »техничку избрушеност« (Љубљана, Словенија), »префињену музикалност« (Београд, Србија), »племениту поезију« (Рим, Италија), »дубок и пун тон« (Малме, Шведска), »интелигенцију и имагинацију« (Тхе Тимес, Лондон), »индивидуални стил свирања« (Рејкавик, Исланд) и карактерише је као »рафинирану и искусну виртуоскињу« (Брисел, Белгија) и »зрелу уметницу« (Осло, Норвешка).
Плоча са делима Роберта Шумана за Паване Рецордс, ЦД са клавирским сонатама словеначких аутора (Шкерјанц, Липовшек, Шивиц, Матичич) за Галлус (Љубљана) и ЦД »Непознати Шопен« за ЗКП-РТВ (Љубљана), добијају одличну оцену међународне критике.
Као педагог радила је широм света. На љубљанској Академији се остварио њен педагошки сан: креирала је предмет Димензије извођења, у којем специфичнимн приступом води студенте ка бољем разумевању самих себе и дубљем, присном музичком изражају.
Проф. Марина Хорак је на Академији за музику (Универзитет у Љубљани), пре три године почела да окупља око себе младе музичаре, и са њима сваке године организује 6 концерата у оквиру два фестивала под именом „Аллегро гиованиссимо„, који се одвијају у дворани љубљанског Магистрата.
Више на www.marinahorak.com
Челисткиња ЗРИНКА ВЛАШИЋ је рођена у Суботици 1990. године, у породици музичара. Нижу и средњу музичку школу је завршила у Љубљани, а тренутно је студенткиња 1. године магистарског уметничког студија љубљанске Академије. у класи проф. доц. Игора Шкерјанца.
Зринка је редовно учествовала на семинарима за виолончело, код међународно најпознатијих музичара као што су: Енрицо Бронзи, Валтер Дешпаљ, Сyлвиа Сондецкиене, Давид Григориан, Густав Ривиниус, Ксенија Јанковић, Миклóс Перéнyи, Мирко Молнар, Јероме Перноо, Тцхаиковскy Трио, Фине Артс Qуартетт, Барток Qуартетт, Цхилингириан Qуартетт, Орландо Qуартетт итд.
У 2011. и 2012. години је била стипендисткиња међународно признатог курса ИСА (ПрагWиенБудапест) у Аустрији.
Свој таленат је доказала на бројним концертима и такмичењима. 2014. године је освојила 2. награду на међународном такмичењу Свирел, 2013. године 2. награду на међународном такмичењу Цитта ди Падова, 2012. године 1. место и 2. награду на међународном такмичењу Монтероса Каwаи у Вараллу, са клавирским триом Барцарола апсолутно 1. место у Трсту (2009), у Београду (2011), и у Легнагу (2011), 2. награду на државном такмичењу Примож Рамовш у Љубљани (2012), 3. награду у Тревису (2012), 3. награду на међународном такмичењу Свирел, а са гудачким квартетом 1. награду на државном такмичењу ТЕМСИГ итд. 2013. године добила је Прешернову награду Музичке академије као члан трија Барцарола.
Зринка редовно наступа на фестивалима у Италији, Енглеској, Француској, Немачкој, Србији, Мађарској и Румунији, као солисткиња и камерни музичар. Аугуста 2012. године је као солисткиња наступила на концерту у организацији Фестивала Љубљана.