Један од најугледнијих канадских виолиниста и педагога, поново долази у Београд, овога пута са својим колегама, врхунским музичарима и угледним професорима са престижног канадског Универзитета Манитоба!

Концерт – 26. јун

Мајсторси курсеви за виолинисте, виолончелисте и пијанисте – 27. и 28. јун

***за више детаља о курсевима и начину пријаве, следите линк МАЈСТОРСКИ КУРС

Програм који Београђани, а најпре млади виолинисти још увек памте, су концерт и мајсторски курс угледног канадског виолинисте и пијанисте ОЛЕГА ПОКХАНОВСКОГ, који је као један од најбољих и најрепрезентативнијих уметника са подручја Северне Америке, два пута долазио у наш град, у оквиру програма који су промовисали канадску културу и актуелну музичку сцену.

Србија и Београд ће се ове године наћи на мапи велике европске турнеје Олега Покхановског и пријатеља!

У Београд, Покхановски долази са својим колегама ЕДМУНДОМ ДЕЈВОМ (Канада) пијанистом и деканом Универзитета Манитоба, МИНОМ РОУЗ ЧАНГ (Кореја/САД) виолончелисткињом и професором и ЏУДИ КЕЛЕР СИБЕРТ (Канада) пијанисткињом и професором. У првом делу концерта Покхановски ће сцену делити са пијанистом Дејвом, а у другом делу на сцени Гуарнериуса наћи ће се клавирски трио.

Угледни уметници ће у Гуарнериусу одржати концерт 26. јуна, док нас 27. и 28. јуна очекују мајсторске радионице ових цењених уметника, намењене младим виолинистима, пијанистима и челистима.

Програм су подржале Скупштина града Београда и Амбасада Канаде.

За нови сусрет са београдском публиком, Покхановски је припремио атрактиван програм, право вече премијера. За чувених 12 Каприча једног од највећих виолиниста и композитора свих времена, Никола Паганинија, Покхановски је направио своје транскирпције, које ће извести уз клавирску сарадњу Едмунда Дејва, док нас у другом делу концерта очекује ретка прилика да на домаћој концертној сцени чујемо једну од најпознатијих композиција савременог америчког аутора Пола Шоенфилда (Цафе Мусиц), као и дела код нас недовољно познатог грчко/канадског композитора Христоса Хадзиса, једног од најнаграђиванијих аутора Канаде.

Захваљујући овом занимљивом одабиру композиција, наступајући концерт Олега Покхановског и пријатеља, доноси ново виђење класичне музике, али и упознавање са музиком 20. века, кроз дела Шоенфелда, познатог по специфичном споју популарне, фолк и класичне музике, као и ретку прилику да чујемо традиционалне ритмове канадских Инуита, који су вечита инспирација композитора Хадзиса.

БИОГРАФИЈЕ УМЕТНИКА

Виолиниста/пијаниста ОЛЕГ ПОКХАНОВСКИ (Олег Покхановскy, Канада)

„Руски Паганини“

„Брилијантан“

„Фантастичан“

„Несвакидашњи“

„Изузетан виолиниста“

„Његове интерпретације су пуне енергије, а издвајају се исконском љубављу према музици. Прецизан, осећајан и озбиљан – то су епитети који дефинишу Олегову уметност“

Први јавни наступ имао је са само 6 година, са руским симфонијским оркестром Кујбујшев. У 10. години примљен је у престижну московску Школу за изразите музичке таленте, а студије завршава на Московском конзерваторијуму. Покхановски увек истиче да су на његов рад и напредак посебно утицали виолиниста Лев Заидес (Олегов ујак) и пијанисткиња Светлана Воробјова.

На позив престижног америчког Џулијарда, где добија пуну стипендију за усавршавање, Олегов пут се наставља у САД-у, а на Менхетн музичкој школи сарађује са чувеном Дороти Делеј, Пинкасом Цукерманом и Ани Кавафиан, док је под патронатом Тараса Габоре био део великог пројекта “Солисти дал Мондо”.

Покхановски је добитник осам највећих награда на неким од најзначајнијих виолинских такмичења, укључујући престижно такмичење Паганини у Ђенови, Сарасате у Памплони, ЦИЕМ у Женеви и Међународно такмичење у Шевенингену. Двоструки је добитник велике стипендије Канадског националног савета, као и вишеструки добитник стипендија Цонцеил дес Артс ду Qуебец и Уметничког савета Манитобе.

Покхановски је наступао широм света, уз невероватну бројку од више од 2000 одржаних концерата, укључујући и реситале у Карнеги холу, московској Гранд Халл, затим Цонцертгебоуw, Книгхт Халл у Прагу, Плаце дес Артс у Монтреалу и многим другим. Сарађивао је са великим оркестрима попут Московске филхармоније, Московских виртуоза, Симфонијског оркестра Хага, Симфонијског оркестра Торонта, Симфонијског оркестра Монтреала и Симфонијског оркестра Винипега.

Веома је активан и на пољу камерне музике, где је остварио наступе на Међународној серији концерата Виртуоси у Немачкој, на Међународној музичкој академији у Кијеву, Домаине Форгет у Квебеку, Центара Неw Мусиц, фестивалу камерне музике Агассиз Суммер Цхамбер Мусиц и канадским фестивалима Орфорд и Пендер Харбоур.

Олег је оснивач и уметнички директор познате музичког пројекта “Олег и пријатељи”, серије концерата која се са великим успехом одржава у Винипегу.

Уз велику каријеру виолинисте, Покхановски је веома цењен и као пијаниста! Често са симфонијским оркестрима наступа и као виолиниста и као пијаниста (на истом концерту).

Поред сјајне извођачке каријере овенчане позитивним критикама и хвалама публике, Покхановски се дуги низ година веома успешно бави и професуром – тренутно је професор виолине на Универзитету у Манитоби, а био је ангажован и на Лаке Стате Супериор универзитету у Мичигену.

Покхановски је аутор више од 100 виртуозних транскрипција за виолину и клавир, као и за друге инструменте, а многе су забележене и на његовим носачима звука „Тхе Миррор Имаге“ и „Ла Валсе“. Његово дубоко поштовање легендарних уметника попут Хајфеца, Хофмана, Рубинштајна, Крајслера, јасно се очитава у његовом дубоко осећајном, страственом извођењу.

Пијаниста ЕДМУНД ДЕЈВ (Едмунд Даwе, Канада), уметник је кога светска критика назива „осећајним виртуозом, који нас са сваким својим наступом интригира“ (Ла Сцена Мусицале). Поред врхунске извођачке каријере, Дејв се годинама са великим успехом пави и професуром, као и менаџерским радом, а дугогодишњи је декан на престижном канадском универзитету у Винипегу, Марцел А. Десаутелс Фацултy оф Мусиц ат тхе Университy оф Манитоба.

За своје велике успехе, награђен је небројено пута, али истиче престижно признање – Парé награду за изузетан допринос унапређењу извођаштва и професионалног усавршавања, коју осваја чак два пута.

Његову вишедеценијску извођачку каријеру су обележили наступи у канади, САД-у, Великој Британији, Француској, Хонг Конгу и Кореји, док његова ЦД издања увек добијају сјајне критике и бивају награђена, попут најактуелнијег наслова Сонате, који је номинован за престижну канадску награду Еаст Цоаст Мусиц Аwард.

Дејв је рођен у Њуфаундленду у Канади, где и завршава основне студије на Универзитету Мемориал, док усавршавање наставља на чувеној школи Гуилдхалл Сцхоол оф Мусиц анд Драма у Лондону, као и на Унивезитету западног Онтарија. Докторат брани на Универзитету Британске Колумбије.

Поред каријере врхунског музичара, упоредо са извођачком каријером, Дејв је доста рано препознат и као изузетно мотивисан говорник и одличан педагог, тако да бележи велики број гостовања на конференцијама широм света, а редован је предавач на Светском симпозијуму клавирских педагога, Међународној конференцији педагога у Аустралији и традиционалним сусретима Канадске асоцијације музичких педагога.

Као изузетно важна личност канадске музичке сцене, чест је члан жирија за доделу угледних канадских признања, попут чувене Јуно награде.

Наступи и одржавање мајсторских радионица, воде Едмунда Дејва на све меридијане, где гостује са великим успехом, уз сталну жељу да оствари различите видове међународне сарадње, кроз активности везане за престижни Универзитет Манитоба, на чијем је челу. Од када се 2011. године нашао у улози декана ове угледне школе, факултет бележи велики успон – од броја уписаних студената који се утростручио, преко успеха и награда које освајају студенти овог факултета и коначно до успешних каријера које остварују широм света.

Челисткиња МИНА РОУЗ ЧАНГ (Минна Росе Цхунг, Кореја/САД)

„Право освежење на канадској музичкој сцени, а њена извођења су посебно интелигентна и освешћена снажном емоцијом“.

Веома је успешна на америчком и канадском тлу, а годинама се, уз велике похвале, бави и педагошким радом.

Школовање је започела на конзерваторијуму Оберлин код проф. Нормана Фишера и Питера Рејта, мастер студије наставља на универзитету Нортхwестерн код Ханса Јенсена, док докторат завршава у Њујорку, код светски познатог челисте Колина Кара, на Стонy Броок универзитету.

Од 2008. године ангажована је као редован професор на Универзитету у Манитоби, а уједно је и уметнички директор пројекта Рио – великог међународног програма који у Рио де Жанеиру окупља најбоље челисте света, кроз концерте и мајсторске курсеве. Њени студенти су познати по томе да постижу најбоље резултате на светским музичким такмичењима.

2014. година је за Мину била посебно успешна, с обзиром да је постала добитница престижног признања Универзитета у Манитоби, за изузетан допринос музичком стваралаштву.

Мина Роуз је пре неколико година стекла светску славу као извођач – као солиста и у оквиру камерних ансамбала, сарађујући са неким од најугледнијих музичара нашег доба, уз посебно запажен наступ у њујоршком Карнеги холу.

Протеклих година, Мина је редован гост-предавач на светски познатој школи, њујоршком Медоумаунт универзитету (Меадоwмоунт Сцхоол оф Мусиц). Педагошки рад са младим колегама, представља изузетно важан део њеног музичког деловања и често се одазива бројним позивима да одржи мајсторске радионице, а сваки боравак у Бразилу обележе и њени традиционални курсеви, које одржава на Државном универзитету Рио де Жанеира, као и на Конзерваторијуму Фукуда, Сао Паоло.

У Њујорку је основала гудачки квартет Пангеа, а такође је и чланица дуа Нака, у којем са својом колегиницом, пијанисткињом др Џуди Келер-Сиберт, наступа широм света.

Један од пројеката на којем је Чангова тренутно ангажована, је уџбеник за леворуке младе челисте, који пише заједно са угледним професором Хансом Јергеном Јенсеном са универзитета Нортхwестерн и школе Биенен Сцхоол оф Мусиц.

Мина-Роуз редовно наступа на угледним фестивалима, где гостује и као предавач, а била је део пројеката за младе таленте Окемо Yоунг Артист програм, Међународног музичког фестивала Санта Доминго, Међународних чело сусрета у Рио де Жанеиру и концертне серије Рице Целло Данце у Бразилу.

Потпредседница је Удружења челиста у Винипегу.

Остварила је бројне студијске снимке, а своје поље деловања је проширила и на стварање филмске музике.

Пијанисткиња ЏУДИ КЕЛЕР СИБЕРТ (Јудy Кехелр Сиеберт, Канада) је дуги низ година присутна на светској концертној сцени, уз велики број наступа на свим меридијанима и уз сјајне критике које истичу њену „изврсну интерпретацију и беспрекорну технику“. Сарађује са врхунским солистима и оркестрима, а уједно велики део свог времена посвећује и педагошком раду.

Остварила је сарадње са Израелском филхармонијом, дошла до цифре од чак 400 наступа које је са тријом Qуаркс! (чији је и оснивач), остварила само у Северној Америци, а хваљени су и њени концертни пројекти са чувеним израелским перкусионистом Цимбалистом, шведским кларинетским виртуозом Мартином Фростом и чувеним Глинка квартетом у Москви.

Пасионирани је заљубљеник у музику и то у све њене аспекте – како извођење, тако и педагогију. Мастер диплому је добила на Универзитету у Торонту, а докторске студије завршава у Њујорку, на Еастман Сцхоол оф Мусиц. Џуди је до сада била ангажована као професор на чак седам угледних универзитета у Канади и САД-у, а њена база је тренутно у Винипегу, где је предавач на катедрама за клавир и камерну музику.

Џуди Келер је и један од најангажованијих промотера савремене музике и нових аутора, који своја дела пишу управо за њу, а она их премијерно изводи, са великим успехом. До сада је учествовала у више од 20 светских премијера, а велики део ових пројеката је забележен и на ЦД издањима.

Џуди верује да врхунског уметника чини вечито усавршавање на пољу извођаштва и професуре, као и стално стремљење ка највишим висинама у уметности, а такве идеје свесрдно дели и са својим студентима, који већ годинама постижу велике успехе на угледним такмичењима.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *