НЕМАЊА СТАНКОВИЋ, виолончело
Клавирска сарадња: Маја МИХИЋ
Биографија младог челисте НЕМАЊЕ СТАНКОВИЋА је испуњена великим наградама на престижним домаћим и међународним такмичењима, као и изузетно запаженим концертим наступима, а 2007. године је проглашен за најперспективнијег младог уметника Србије.
За премијерни сусрет са публиком Гуарнериуса, Немања је одабрао комаде Паула Хиндемита, а овај концерт ће бити и Станковићев завршни испит на докторским студијама ФМУ-а.
Немања Станковић рођен је у Крагујевцу где је као ученик генерације завршио Средњу музичку школу у класи Боже Сарамандића. Дипломирао је 2009. на Факултету музичке уметности у Београду у класи Сандре Белић као Студент генерације. Постдипломске студије завршио је на Универзитету Мозартеум у Салзбургу, код Енрица Бронзија, као и у Фирензи (Сцуола ди Мусица ди Фиесоле) у класи Наталие Гутман. Тренутно похађа Мастер студије на Бечком Конзерваторијуму у класи Наталие Гутман. Докторске студије похађа на Факултету музичке уметности у Београду у класи Сандре Белић.
Од марта 2011. Немања Станковић је соло виолончелиста Београдске филхармоније.
Немања је био награђиван као финалиста бројних такмичења и конкурса, попут Интернационалног такмичења виолончелиста у Лиезену (Аустрија, 2012 – Прва награда), Међународног такмичења музичке омладине (Београд, 2010. – Прва награда публике), „Јоханнес Брахмс“ (Аустрија, 2011 – финале), „Фиделио спезиал“ (Беч, 2012.), „Антонио Јанигро“ (Хрватска, 2004 – Трећа награда), „Петар Коњовић” (2007 – Прва и Специјална награда), Интернационалног такмичења студената у Сарајеву (2008 – Прва и Специјална награда 100/100)…
Станковић је 2007. године од стране уметничке асоцијације „АртЛинк” проглашен за Најперспективнијег младог уметника Србије. Ова награда је довела до снимања његовог првог компакт диска (под покровитељством Аудија) са делима Паганинија, Двоřáка, Давидова, Хаyдна и Тцхаиковског.
Као солиста, Немања је наступао са оркестрима: Београдска филхармонија, Симфонијски оркестар РТС-а, „Цамерата Сербица“, „ОГИ (Италијански омладински оркестар)“, „Чешки виртуози“, „Душан Сковран“, Филхармонијски оркестар ФМУ Београд, „Кристианстад сyмфоникер“, „Норбал“…
Немања је имао запажене солистичке концерте на међународним фестивалима: Ноте ди Примавера (Фиренза), Естате Фиесолана, БЕМУС, Младе звезде данашњице (Шведска), Менделссохн маратон (Емполи, Фиесоле, Италија), Сцхуманн маратон (Луцца, Прато, Емполи), Београдски Целло фест, АртЛинк летњи фестивал… Истиче се наступ на Барокној радионици у Гмундену (Аустрија, 2006) где је проглашен за Најуспешнијег свирача барконе музике.
Учествовао је на Концертима за живот и мир одржаним у Италији и Израелу (децембар, 2010), под покровитељством Министарства омладине републике Италије. Такође је свирао у Палати Инвалида (у Катедрали Луја ИX, као и у Великом салону) у Паризу; у Стакленој сали Мусиквереина, као и у Бечком Конзертхаусу…
Похађао је мајсторске курсеве код реномираних уметника као што су Јенс Петер Маинз, Ралф Кирсхбаум, Давид Странге, Миша Мајски, Моника Лесковар, Мицхаел Страусс, Алеxандер Баиллие, Иван Кутцхер, Елизабетх Wилсон…
Немања је свирао као члан многих угледних музичких састава: „Гудачи св. Ђорђа“, „Цамерата Сербика“, „ЕУYО (Омладински оркестар Европске Уније)“, оркестар Музичке омладине Скопја (Македонија), „Yоунг Мусицианс’ Интернатионал Сyпмхонy Орцхестра“, Балкански гудачки квартет, Симфонијски оркестар РТС-а, „Синфониета“ …
Маја Михић се школовала код проф. Благородне Радак и проф. Нинослава Живковића у чијој је класи дипломирала и магистрирала на ФМУ у Београду.
Добитник је више награда на Републичким такмичењима пијаниста. Као члан клавирског дуа освојила је прву награду на Међународном такмичењу „Петар Коњовић“ у Београду, 1996. године, прву апсолутну награду на 6. пијанистичком такмичењу у италијанском граду Остуни и прву награду на Међународном такмичењу за пијанисте одржаном у Риму исте године. Полуфиналиста је великог такмичења „Торнео интерназионале ди мусица“ које се одржава у дванаест различитих европских градова. Одржала је бројне солистичке концерте, наступала у различитим камерним ансамблима од дуа до квинтета и сарађивала са бројним музичарима. Наступала је са ансамблом дувача Београдске филхармоније, Уметничким ансамблом Војске Србије „Станислав Бинички“ и са Гудачима св. Ђорђа.
Активно сарађује са виолинисткињом Мадлен Стокић и кларинетистом Милошем Николићем у оквиру трија „Покрет“ који негује савремено српско стваралаштво. Концерт у дворани Коларчеве задужбине, на коме су извели осам премијерних дела за трио, проглашен је за „Концерт године“.
Маја Михић је запослена на Катедри за клавир Факултета музичке уметности у Београду. Од 2010. године похађа и докторске студије.