У уторак, 6. децембра 2016. године (20ч) посетиоце Центра лепих уметности Гварнериус очекује концерт изузетног сопрана богате извођачке каријере – Марије Геслер из Швајцарске, која ће наступити у пратњи вишеструко награђиване пијанисткиње из Украјине – Ксеније Вокхмиањине.
Програм: П. И. Чајковски, Х. Волф, К. Танг, Р. Вагнер, К. Дебиси, Г. Малер.
МАРИЈА ГЕСЛЕР (МАРИА ГЕССЛЕР), сопран рођена је у Базелу. Студирала је певање код Верене Швајцер на Музичкој академији у Базелу. Истовремено је студирала извођачку праксу барокне музике код Ренеа Јакобса у Сцхола Цанторум Басилиенсис.
Након тога, постала је члан оперског студија Базел и похађала мајсторске курсеве Едит Матис, Ане Рејнолдс, Бригите Фасбендер и Маргрит Хониг. У току студија два пута је награђена Мигрос-стипендијом.
Након студија, ангажована је као главни уметник у неколико немачких оперских кућа (Фреиберг, Плауен-Зwицкау, Дармстадт), изводећи широки спектар лирских и драмских улога сопрана, укључујући Грофицу у Моцартовом „Фигару“, Хану Главари у Лехаровој „Веселој удовици„, Неду у „Пајацима“ Леонкавала, Маршелин у Штраусовом „Каваљеру с ружом“, главну улогу у Пучинијевој „Тоски“, и многим другим.
Гостовала је у неколико европских оперских кућа, наступајући као Татјана у „Евгенију Оњегину“ Чајковског (Вупертал, Немачка); Чио-Чио-Сан у „Мадам Батерфлај“ Пучинија (Шчећин, Пољска); Ева у „Мајстори певачи“ Вагнера (Тиролер Фестспиеле Ерл, Аустрија); мајка у Хампердинковом „Хансел и Гретел“ (Базел, Швајцарска).
Оперски рад Марије Геслер испуњен је богатим репертоаром, а изградила је репутацију и као интерпретатор Лиед-а. Њени реситали, као и истраживање музичких и књижевних личности и тема као што су Алма Махлер, Фридрих Ниче и Гетеов „Вилхелм Мајстер“, међународно су признати.
Пијанисткиња КСЕНИЈА ВОКХМИАЊИНА (КСЕНИИА ВОКХМИАНИНА) редовно одржава клавирске реситале и наступа као солиста и камерни музичар у бројним концертним дворанама у Европи и Азији. Недавно је наступала у Стеинwаy Галлерy (Сингапур), концертној дворани Хо Цхи Минх Цитy Натионал Цонсерваторy оф Мусиц (Вијетнам), Сеоул Артс Центре (Јужна Кореја), Сyднеy Еистеддфод (Аустралија), Георге Тоwн Фестивал (Малезија), на отварању првог „Шопен – Међународног пијанистичког такмичења“ (Тајланд), и на Аудиториум Оливиер Мессиаен на конзерваторијуму Цергy- Понтоисе (Француска).
Добитница је Ли Фоундатион школарине и награде Туитион Министарства просвете у Сингапуру за школовање на извођачком одсеку на Нанyанг Ацадемy оф Фине Артс (Сингапур), у класи истакнутог професора Бориса Краљевића. Награђена је за најбољи дипломски рад и добитница је стипендије којом је наставила студије на престижном Роyал Цоллеге оф Мусиц (Велика Британија). Године 2015. Ксенија је завршила мастер студије на Кхаркив Натионал Педагогицал Университy у Украјини.
Добитница је награда на међународним такмичењима одржаним у Француској, Аустралији, Индонезији, Пољској, Италији, Србији, Малезији и Сингапуру, а њена најновија достигнућа су: Прва награда на Медан Међународном такмичењу пијаниста (Индонезија, 2015), Друга награда у категорији „Руски клавир“ на Сyднеy Еистеддфод (Аустралија, 2014), и две награде (укључујући „Приx ду Барреау ду Вал Д’оисе„) на Међународном пијанистичком такмичењу (Француска, 2015).
Као концертни солиста наступала је са симфонијским оркестром Метрополитан, Нанyанг Ацадемy оф Фине Артс, Фестивал симфонијским оркестром (Сингапур), Кхаркив Пхилхармониц симфонијским оркестром (Украјина), Белгород камерним оркестром (Русија), и Каунас Пхилхармониц симфонијским оркестром (Литванија). Била је гост уметник на неколико међународних музичких фестивала, укључујући и „Дани музике“ (Црна Гора), “ Тхе Гуестс оф Аивазовскy “ (Украјина), „Е. Гриег-М. Циурлионис“ (Литванија) и „Интернатионал Пиано фестивал“ (Вијетнам), где је с одушевљењем прихваћена од публике и музичких критичара.
Поред међународне каријере, Ксенија Вокхмиањина је стални члан Музичког факултета на Сцхоол оф тхе Артс (Сота) у Сингапуру, блиско сарађује са инструменталистима и вокалистима, а наступа и са студентима. Ове године наступиће на Институт Супéриеур де Мусиqуе ет де Пéдагогие (Белгија), у Артс Хоусе у Еспланаде Рецитал Студио (Сингапур), на Међународном музичком фестивалу 2016. (Сингапур) и Међународном фестивалу камерне музике „Цонвивиум Мусицум“ (Србија).