Истакнута словеначка уметница, добитница бројних награда и признања за свој извођачки и педагошки опус, сусрешће се са својим колегама – музичарима и музичким педагозима, на једнодневној радионици у Гуарнериусу.

Тема радионице је ОСЛОБАЂАЊЕ КРЕАТИВНОСТИ

Намењена је музичарима свих узраста, као и музичким педагозима

Упознај себе кроз музику / Упознај музику кроз себе

УЧЕШЋЕ НА РАДИОНИЦИ ЈЕ БЕСПЛАТНО, а број учесника је ограничен.

Више информација о радионици и начину пријаве, погледајте овде

Радионица је организована на принципу рада у групи.

Није потребно посебно припремати програм. Свако ко жели, моћи ће да изведе краћи део композиције, док група учествује у тражењу израза и интерпетације.

Радионица ће нам помоћи да откријемо нашу унутрашњу ризницу знања и да уклонимо одређене препреке које отежавају ново учење. Емоције попут страха, несигурности, напетости, изгубиће своју власт над нама, ако их размотримо без осуђивања и препознамо њихове позитивне аспекте. Проналазење унутрашње ‘тачке контакта’ са звуком који изводимо ослободиће наш таленат и нашу природну изражајност.

Рад се састоји из специјалних вежби, откривања нових знања која ћемо применити у свирању

МЕНТАЛНИ ПРОСТОР
Учимо како да избегнемо рестриктивне наредбе као „Мораш! Не смеш!“ и надоместимо их са питањима као што су „Како се осечаш? Шта овај звук, покрет, слика значе за тебе?“

АУТО-ФЕЕДБАЦК
Учимо како да осетимо наше тело као преносиоца менталних импулса, његову еластичност и тежину, како да развијемо кинетички осећај у вођењу наших покрета и даха

ИНТУИТИВНО ОСВЕШЋИВАЊЕ
Учимо како да осетимо склопове као што су „простор-време-звук“, „осетити-дисати-кретати се -свирати“, „мисао-дах-енергија-смер“, у сврху повезивања физичног, емоционалног и менталног

ИНСПИРАЦИЈА
Учимо како да јаче и јасније доживимо осећаје и расположења кроз медитацију, користећи се познатим симболима нашег физичког и емотивног света, као и маштом и имагинацијом. На тај начин, претварамо музицирање у један интиман креативни процес, који је повезан са животним искуством сваког појединца.

Заинтересовани за активно учесце у радионици, треба да пошаљу:

* своје личне податке (име, презиме, датум рођења, адресу и контакт телефон)

* податке о образовању

на адресу јелена@гуарнериус.рс, са назнаком – ПРИЈАВА ЗА РАДИОНИЦУ МАРИНЕ ХОРАК

Заинтересовани за пасивно учесце у радионици, свој долазак такође треба да најаве на наведени мејл.

РАДИОНИЦА ЈЕ БЕСПЛАТНА ЗА СВЕ УЧЕСНИКЕ

БРОЈ УЧЕСНИКА ЈЕ ОГРАНИЧЕН

Марина Хорак је вештине које употребљава у свом раду са младима, усвојила у Лондону. Главни ментори били су Петер Феуцхтwангер (пијаниста и педагог пар еxцелленце), Хилмар Сцхöнауер (психотерапеут, стручњак у раду са енергијом и учитељ медитације) и Елоисе Ристад (специјалиста за неортодоксне приступе поучавању, аутор књиге Сопрано он хер Хеад). Све то, уз бројне курсеве и семинаре које је похађала (Фелденкраис, Алеxандер, постурална интеграција итд.), Хоракову је довело до закључка да је, уз савладавање техничких и теоријских вештина, за добар осећај и музицирање, потребна и спознаја самог себе, откривање сопствених квалитета, као и уочење потешкоћа.

Још од 1990. године, Хоракова приређује курсеве и семинаре (бројни универзитети и колеџи у Европи, САД и Хонг Конгу), а од 2009. на Академији за музику у Љубљани, предаје нов предмет Димензије извођења. Кроз специфичне вежбе (дисање, опуштање …), игре (лоптање, вербално асоцирање, пантомима…), отворени дијалог, као и медитацију и интуитивну импровизацију, постиже се индивидуална, дубоко доживљена интерпретација.

БИОГРАФИЈА МАРИНЕ ХОРАК

2008. године пијанисткиња МАРИНА ХОРАК је примила Бететто награду »за изузетан уметнички успех«, коју додељује Удружење музичких уметника Словеније, а 2013. године јој је Сенат Музичке академије Универзитета у Љубљани, доделио »Почасно признање за успешан и предан уметнички и педагошки рад«.

Марина је словеначка пијанисткиња пољско-македонског порекла, за коју је Јехуди Мењухин изјавио да доноси „велики допринос музичком животу сваке средине“. Већ као млада уметница је, према мишљењу Надие Боулангер „изражавала своју уметност са невероватном уверљивошћу“.

Велики део живота је провела у Минхену, Паризу, Амстердаму и Лондону. Откад се 2001. године вратила у Словенију, ангажована је као професор на Музичкој академији у Љубљани, а бројни рецитали и камерна музика водили су је у широм света.

Од 2005. године редовно концертира и држи мајсторске радионице у САД-у. Као солиста, педагог и члан жирија, гостовала је на фестивалима Пера Пиано Фестивал (Истанбул), Бањалучко Биенале, Лето у старој Љубљани, Фестивал Лент (Марибор), Нортхерн Лигхтс Мусиц Фестивал (САД), Терра Магица Глазбени Фестивал и Хварско Љето (Хрватска), Форфест Кромериж (Чешка) и Фестивал Хопес, Талентс, Мастерс (Бугарска).

После дипломе коју је са 19 година стекла у класи своје мајке проф. Хилде Хорак, на Академији за музику у Љубљани, усавршава се у Минхену и у Паризу. Студије чембала и бројне мајсторске радионице додатно обогаћују њен развој. У Лондону упознаје Петера Феуцхтwангера, са којим ради интензивно и постаје његов асистент, што њеној уметничкој и педагошкој делатности, даје потпуно нови смер.

Дипломе, признања (ЈРТ, Гаудеамус) и награде (Париз, Загреб, Верцелли, Ла Роцхелле, Минхен) отварају јој врата на концертних подијума и радијских кућа и током каријере концертира и снима у читавој Европи, од Рејкјавика до Мадрида, од Осла до Скопља. Турнеје је воде у Хонг Конг, Сингапур, Аустралију, Нови Зеланд, Малезију, Брунеје и Индију. Појављује се на бројним фестивалима у Француској, Норвешкој, Словенији, Немачкој, Кини, Данској, Швајцарској и Хрватској.

Европска критика Марини признаје »интензивно унутрашње доживљавање« (Берн, Швајцарска), »техничку избрушеност« (Љубљана, Словенија), »префињену музикалност« (Београд, Србија), »племениту поезију« (Рим, Италија), »дубок и пун тон« (Малме, Шведска), »интелигенцију и имагинацију« (Тхе Тимес, Лондон), »индивидуални стил свирања« (Рејкавик, Исланд) и карактерише је као »рафинирану и искусну виртуоскињу« (Брисел, Белгија) и »зрелу уметницу« (Осло, Норвешка).

Плоча са делима Роберта Шумана за Паване Рецордс, ЦД са клавирским сонатама словеначких аутора (Шкерјанц, Липовшек, Шивиц, Матичич) за Галлус (Љубљана) и ЦД »Непознати Шопен« за ЗКП-РТВ (Љубљана), добијају одличну оцену међународне критике.

Као педагог радила је широм света. На љубљанској Академији је креирала предмет Димензије извођења, у којем специфичнимн приступом води студенте ка бољем разумевању самих себе и дубљем, присном музичком изражају. Проф. Марина Хорак је на Академији за музику (Универзитет у Љубљани), пре три године почела да окупља око себе младе музичаре и са њима сваке године организује 6 концерата у оквиру два фестивала под именом „Аллегро гиованиссимо„, који се одвијају у дворани љубљанског Магистрата.

Више информација на www.маринахорак.цом

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *