Циклус концерата
„Јован Колунџија представља“
МАРИАНА ХУМЕТСКА, клавир
(Украјина)

Петак, 20. октобар 2023. године у 20 часова

Улаз је слободан уз обавезне резервације због ограниченог броја места:
info@guarnerius.rs или 066/8028-368.

Пијанисткиња Маријана Хуметска, суоснивачица, уметничка директорка и солисткиња Међународног музичког фестивала „Дисцоверинг Падеревски” у Украјини/Пољској, добитница је бројних награда и признања на међународним такмичењима, као што су: “Чајковски” за младе музичаре и “Диагхилев” у Москви, “Виртуосос“ у Санкт Петербургу, “Дварионас” у Виљнусу и “Хоненс” у Калгарију (Канада). Пољски председник Бронислав Коморовски одликовао је Витешким крстом ордена заслуга за Пољску 2014. године, након што је извела Пољску фантазију за клавир и оркестар Игнација Јана Падеревског, на личном клавиру Падеревског у Председничкој палати у Варшави. Добитница је и награда “Галаxие Рисинг Старс” Канадске радиодифузне корпорације, “Дебут Yоунг Артистс Аудитионс” и “Марусиа Yаwорска” награде Универзитета у Отави, као и професионалне стипендије “Гауде Полониа” пољског министарства културе.

Наступала је на престижним светским музичким фестивалима, међу којима су Кухмо (Финска), Рхеингау (Немачка), Тибор Варга (Швајцарска), Мусиц ат тхе Институте у Њујорку (САД), Музичко бијенале Загреб (Хрватска), Међународни музички фестивал Нијагара (Канада), Квартет Шимановски и пријатељи, Киyв Мусиц Фест, Фестивал савремене музике Контрасти, Виртуози, Цхамбер Мусиц Сессионс и Бах-Фест (Украјина). Одржала је концерте у неким од најпознатијих светских концертних дворана: у Великој и Рахмањиновљевој дворани Московског конзерваторијума, дворани Чајковски у Москви, Стенвеј дворани и цркви Ст. Мартин-ин-тхе-Фиелд у Лондону, Касиносаал у Визбадену, сали Жорж Енеску у Букурешту, Коларац у Београду, Глен Гоулд Студио у Торонту, Цхапелле Хисториqуе у Монтреалу и Украјинским институтима у Њујорку и Чикагу.

Наступала је са Националним Симфонијским оркестром Украјине, Лондонским солистима, Руским Националним оркестром, Фестивалским оркестром Банф центра, оркестром Краљевског музичког конзерваторијума у ​​Торонту, Тхиртеен Стрингс (Канада), темишварском Банатул Филхармонијом (Румунија), Геминиани оркестром (Италија), Лавовском филхармонијом, Камерним оркестром Виртуози Лавова, Симфонијским оркестром ИНСО-Лавов, Луганском филхармонијом (Украјина), Жешовском филхармонијом (Пољска).

Поред солистичких и оркестарских наступа, Хуметска је веома тражена и као камерни музичар и уметнички сарадник. Сарађивала је са уметницима као што су Јержи Максимјук, Ана-Марија Јопек, Викторија Лукијанец, Јован Колунџија, Џефри Солов, Томас Сандерлинг, Гари Кулеша, Владимир Сиренко, Сајмон Стритфилд, Шона Ролстон, Лин Куо, Рејчел Мерсер, Лори Фридман, Мартин Овен, Џозеф Мачероло, Миријам Конзен, Хоакин Валдепенас, Марк Сказинецки, Гудачки квартет Авив, Гудачки квартет Токаи и Пендерецки квартет.

Рођена у Лавову, у Украјини, Маријана Хуметска дипломирала је на Конзерваторијуму Чајковски у Москви, затим на музичкој школи Гленн Гоулд у Торонту а мастер студије завршила је на Лавовској Музичкој Академији. Ради на Факултету за клавир на Националној Музичкој Академији у Лавову и има позицију резиденцијалне солисткиње Лавовске филхармоније.

Програм:

Valentin Silvestrov ( b.1937) – Kitsch music for piano

Robert Schumann (1810 – 1856) – Kreisleriana Op.16

Levko Revutsky (1889-1977) – The Song Op.17

Volodymyr Runchak (b.1960) – Homo Ludens II for piano

Myroslav Skoryk (1938-2020) – The Melody and the Dance

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *