У среду, 31. августа 2016. године у 19 часова, у Центру лепих уметности Гварнериус наступиће новосадски пијаниста богате извођачке каријере – Богдан Ђорђевић.
Програм: Бах-Бусони, Моцарт, Брамс, Рахмањинов, Лист.
Богдан Ђорђевић је рођен 1977. године у Новом Саду. Био је студент у првој генерацији тзв. „нулте године“ – припремне класе Академије уметности у Новом Саду за изузетне таленте у класама проф. Кемала Гекића и проф. Јокут Михаиловић код које је у јуну 1995. године ванредним напредовањем уписао редовне студије клавира.
Дипломирао је 2000. године на Академији уметности у Новом Саду у класи проф. Кемала Гекића. Специјалистичке уметничке студије завршио је 2001. године а након тога и магистарске уметничке студије 2006. године у класи проф. Рите Кинке на Академији уметности у Новом Саду.
Као студент четврте године био је добитник стипендије Фонда Универзитета у Новом Саду за младе таленте и успешне студенте као једини студент са музичког одсека. Добитник је друге награде на Међународном такмичењу „Петар Коњовић“ – Београд у категорији студената 1997. године.
Одржао је преко 100 солистичких концерата и реситала, као и наступа са оркестрима и камерним саставима у Новом Саду (КЦНС, Синагога, Градска кућа, СНП, Матица Српска, Мултимедијални центар АУНС, Студио М, Огранак САНУ, Спомен збирка Павла Бељанског, Ректорат УНС, Музеј Војводине), у Београду (Задужбина Илије М. Коларца, Павиљон „Цвијета Зузорић“, Галерија САНУ, Галерија Артгет, Центар лепих уметности – Гварнериус, Народна библиотека Србије, Библиотека града Београда, Музеј позоришне уметности Србије, Кућа краља Петра И, СКЦ, Миксер Хоусе Савамала, Дом културе студентски град, Дечји културни центар), у Сомбору, Панчеву, Шапцу, Зрењанину, Вршцу, Лозници, Сремским Карловцима, Бечеју, Суботици, Земуну, Нишу, Сремској Митровици, Руми, Кули, Бачкој Паланци. Наступао је у Италији, Словенији, Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Македонији.
Био је активан учесник преко тридесет мајсторских курсева и летњих школа клавира у организацији Европског удружења клавирских педагога (ЕПТА), Паноптицум мусицум (YАЛЕ), Друштва Ф. Шопен, Коларчеве Задужбине. Усавршавао се и сарађивао са клавирским педагозима као што су Арбо Валдма, Душан Трбојевић, Александар Сердар.
Реализовао је значајан број снимака за радио и телевизијске станице, забележио гостовања у емисијама „Драгстор озбиљне музике“; „Сусретања“; „Ад Либитум“; као извођач композиција Ј. С. Баха и Ф. Листа, снимио документарни филм у продукцији ТВ Нови Сад „Полифонија у камену“ (2000) и емисију „Речју, сликом и музиком“ (2003). Наступао је у оквиру културних манифестација: „Wорлд Пиано Цонференце“; „Ноћ Музеја“; „Скопско лето“; „Бранково коло“. Запослен је у Музичкој школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду. Остварио је значајан број наступа као клавирски сарадник са ученицима соло певања.
Проф. Кемал Гекић о Богдану Ђорђевићу, Академија уметности у Новом Саду 1998. године
„Богдан Ђорђевић је млади пијаниста који је током школовања показао изразит развој, уз велико ангажовање и непрекинут професионални интерес. Такав однос му је и омогућио да постане добитник вредних награда и признања, која су му служила као даљи подстицај у раду. Богдан је изразито сценска личност, са великим звуком и одличном техником. Свира најтежа дела са пијанистичког репертоара и показује интерес за све стилске правце. Његово извођење је увек максимално ангажовано и лично, без резерве, уз чврсту концентрацију и сопствени угао гледања. Свакако је пред њим један дуг успешан пут развоја и овим најтоплије препоручујем Богдана Ђорђевића свима који би га могли на том путу подржати.“
Проф. Рита Кинка о Богдану Ђорђевићу, Академија уметности у Новом Саду 2006. године
„Многообразна делатност Богдана Ђорђевића као солисте, камерног музичара и педагога је оставила и оставља траг у више средина. Предан музици успео је да савлада широки репертоар из области солистичке, концертантне и камерне музике. Сложена дела пијанистичке литературе као што су Соната х – молл Ф. Листа и Соната фис – молл Ј. Брамса, репрезентују Ђорђевићев зналачки избор и откривају уметничку многостраност у одабиру програма, на којем се налазе и композиције трансцеденталне виртуозности Токате Р. Шумана и Листове парафразе на Увертиру Виљем Тел, које увек изводи са сигурношћу и дозом индивидуалног приступа према музици уопште. На концертима исказује широку палету музичких, техничких, изражајних али и естетских могућности и прохтева, коју публика већ препознаје на његовим јавним наступима.“