КАМЕРНИ ТРИО

Дејан Млађеновић, виола
Дејан Божић,виолончело
Горан Костић,контрабас

Програм: Ђ.Росини, Л.в.Бетовен, Р.Глијер, А.Албрехтсбергер

Среда, 20. децембар 2017. године у 20 часова

Покровитељ концерта: Град Београд

Организатори: Факултет музичке уметности у Београду и Установа Гварнериус

Дејан Млађеновић је рођен у Краљеву. Дипломирао је 1985. и магистрирао 1988. године на Факултету музичке уметности у Београду, са највишом оценом, у класи проф. Петра Ивановића. На „Цонсерватоире Натионал Супериеур де Мусиqуе“ у Паризу магистрирао је виолу у класи проф. Жерара Косеа (1990.), а стекао је и звање магистра камерне музике (1991.) у класи проф. Жана Мујера. Током последњих десет година, одржао је више од 150 концерата као солиста, наступајући са многим значајним камерним ансамблима, симфонијским оркестрима и познатим пијанистима у престижним концертним дворанама као што су „Салле Гавеау“ у Паризу, „Wигморе Халл“ у Лондону, „Холлywелл Мусиц Роом“ и „Јацqуелине ду Прé Мусиц Буилдинг“ у Оксфорду, сала Чајковски у Москви… Између осталог, у више наврата је са познатим диригентима изводио неке од најзначајнијих концерата за виолу насталих током 20. и 21. века као што су концерти Алфреда Шниткеа, Гије Канчелија, Кшиштофа Пендерецког, али и наших композитора – Иване Стефановић, Ивана Јевтића и Властимира Трајковића. Поред активне каријере концертног солисте, Дејан Млађеновић је редовни професор виоле на Факултету музичке уметности у Београду, у чијој класи је дипломирало, магистрирало и своје докторске уметничке пројекте одбранило више од четрдесет студената.

Дејан Божић је дипломирао на Факултету музичке уметности као студент генерације. Магистрирао на Државној високој школи за музику ТроссингенНемачка, у класи проф. Г. Хаманна. Двогодишњу специјализацију на истој школи завршио у класи проф. М. Де Сецондиа, стекавши диплому концертног солисте. Усавршавао се са познатим уметницима као што су С.Аполин, М.Флаксман, Р. Филипини, А. Федоцинко идруги. Добитник бројних првих награда на Фестивалима музичких школа, Републичким и Савезним такмичењима. Представник Југославије на 5. такмичењу Евровизије за младе уметнике у Бечу (’90). Наступао као солиста са Београдском, Војводјанском, Сарајевском и Македонском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС, Аустријске РТВ (ОРФ), оркестром Музичке академије у Београду, Академије уметности у Новом Саду, Војске Југославије, као и са камерним оркестрима „Београдски Солисти“ и „Зрењанински камерни оркестар“. Приредио је реситале широм бивше Југославије, у Немачкој, Чешкој, Словачкој, Пољској, Грчкој, Италији и Јапану.Био је соло челиста Медитеранског оркестра младих (’90), Камерног оркестра „Београдски солисти“ и челиста Београдског гудачког оркестра „Душан Сковран“. Професор виолончела на Факултету музичке уметности у Београду ( од ’94), и Академији уметности у Новом Саду (од ’99). Соло челиста Београдске филхармоније (од ’05). Као члан интернационалног триа ”Думкy”, снимио ЦД за Јапанску издавачку кућу “ЦХОПИН”, са делима А. Дворака, Ј. Брахмса и Ф. Сцхуберта.

Горан Костић је рођен у Београду, а школовао се у Минхену, где је још 2005. године као стипендиста Минхенске филхармоније започео каријеру оркестарског музичара. Некадашњи је соло контрабасиста Симфонијског оркестра у Берну (Швајцарска), Камерног оркестра у Инголштату (Немачка) и Београдске филхармоније. Паралелно је активан као један од ретких солиста на контрабасу и камерни музичар. Често наступа на водећим европским музичким фестивалима. Једини је српски контрабасиста који је наступао као солиста уз пратњу немачког професионалног оркестра, на три концерта и уз сјајне критике у медијима (Неубранденбугер Пхилхармоние, 2012). Први је контрабасиста који је у оквиру једног од најпрестижнијих европских фестивала „Фестспиеле Мецкленбург- Ворпоммерн“ одржао солистички реситал (2011). У Лудвигслусту (Немачка) му је 2012. године указана част позивом да као једини солиста на контрабасу наступи на концерту поводом обележавања двестогодишњице смрти дворског композитора и најзначајнијег контрабасисте 18. века, Јохана Матијаса Шпергера. Поред активне извођачке каријере, Горан Костић се бави и педагошким радом као ванредни професор камерне музике на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *