ОБАВЕШТЕЊЕ
КОНЦЕРТ ЈЕ ОТКАЗАН ЗБОГ СПРЕЧЕНОСТИ ДОЛАСКА УМЕТНИЦЕ.
ХВАЛА НА РАЗУМЕВАЊУ.
Ваш Гварнериус
Концерт за клавир четвороручно
Маја Тајншек (Словенија)
Драгомир Братић
Програм: Глуцк, Гаврилин, Саент-Саенс, Рацхманинофф
Четвртак, 27. фебруар 2020. године у 20 часова
Улаз је слободан.
Маја Тајншек потиче из чувене словеначке музичке породице Ријавец, а клавир је почела да свира са пет година. Студирала је на Академији у Љубљани, а касније на Педагошком факултету у Марибору, а дуги низ година радила је као професор клавира и корепетитор у Музичкој школи Идрија.
У периоду од 1995. до 1997. године похађала је двогодишњу специализацију за изразито талентоване студенте у Горици (Италија), под уметничким вођством професора Сијавуша Гаџијева. Дипломирала је са темом поређења Листове Етиде оп.1 с трансценденталним. Године 2001. на позив проф. Игора Ласка уписала се на престижни Руски конзерваторијум А. Скрјабин у Паризу. Истовремено, редовно је учествовала на бројним мајсторским курсевима код еминентних професора (Лобанова, Сенкова, Валдме). Специјалистичке студије клавира завршила је на Академији лепих уметности у Београду под менторством проф. др. Арба Валдме.
Тајншекова је и студент друге године докторских студија на Педагошком факултету Универзитета на Приморскем у Копру (Словенија), а посебно се бави феноменом образовања у раном детињству, талентом као таквим и утицајем музике на здравље и благостање. Њени ученици су добитници многих награда на домаћим и међународним такмичењима (укупно 140 награда), а изузетно је цењена и као корепетитор.
Ради са многим еминентним музичарима у Словенији и иностранству (сопран Норина Радован, виолиниста Бранко Брезавшчек, флаутисти Цвето Кобал и Јурка Зороја, мецосопран Сабира Хајдаревич. баритон Валентин Енчев, виолиниста Георг Хаманн, виолончелисти Марјетка Хриберник и Пиа Бродник, пијанисткиња Наташа Вељковиц́, флаутисткиња Аленка Зупан, виолинисткиња Инга Улокина, тенор Андреј Ажман итд.).Такође, учествује у самосталним наступима на фестивалима и реситалима (Немачка, Аустрија, Хрватска, Италија, Србија, Естонија, Француска, Словенија итд.). Тајншекова је снимила ЦД Најлепше словеначке композиције, а за РТВ Словенију је снимила ауторске композиције њеног деде, истакнутог словеначког композитора Ивана Ријавца. Носилац је лиценце и уредник он-лине студија Креатор, за словеначко, хрватско, немачко и италијанско тржиште. Са колегом Брезавшчеком тренутно припрема снимање словеначких дела за виолину и клавир за студио РТВ СЛО. Последњих година је преко сопственог уметничког удружења Мусиц Мусес значајно ангажована и као организатор мајсторских радионица, такмичења, концерата, летњих академија и бројних музичких пројеката.
Драгомир Братић је почео да свира клавир са четрнаест година. Матурирао је у Музичкој школи “Јосип Славенски” у Београду у класи Злате Попарић. Дипломирао је на катедри за клавир и магистрирао на катедри за камерну музику (смер: клавирски дуо) на Факултету музичке уметности у Београду у класама Нинослава Живковића и Зорице Ћетковић. Усавршавао се на мајсторским курсевима: Арба Валдме, Игора Ласка, Павела Нерсесјана, Наталије Трул. Професор је клавира у Музичкој школи “Даворин Јенко” у Београду.
Тренутно је на завршној години докторских студија на Факултету музичке уметности у Београду. Члан је Удружења музичких уметника Србије од 2005. године. Од 2006. је координатор проф. Арба Валдме за Србију са којим је реализовао четири акредитована семинара одобрена од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања. Од 2008-2015. руководилац је управног одбора Међународног такмичења младих пијаниста у Шапцу. Директор је Републичког такмичења ученика музичких и балетских школа Србије од 2011. године. Председник је клавирске секције Београда од октобра 2015. године.
Аутор је и водитељ трибине на 17. Међународном такмичењу младих пијаниста у Шапцу: „Принципи оцењивања на музичким такмичењима. Субјективна или објективна процена?“ која је била акредитована од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања. У оквиру пијанистичког такмичења ПИАНО/ФВГ које је одржано маја 2014. у италијанском граду Саћиле под покровитељством ЦЕИ (Централна европска иницијатива) форума и Алинк – Аргерич фондације одржао је предавање о српској клавирској школи и добрим и лошим странама такмичења. Драгомир Братић је коаутор (са професором новосадске Академије уметности Драгољубом Катунцем и хрватским пијанистом Аљошом Јуринићем) и реализатор стручног скупа „Сусрет са уметником: Међународно такмичење Фредерик Шопен – некад и сад“ у оквиру Београдског Шопен Фест-а 2016. Био је медијатор разговора пред публиком са младим пијанистичким звездама Дмитријем Шишкином (Русија) и Шимоном Нерингом (Пољска). Аутор је уџбеника Музичка култура за први разред основне школе у издању БИГЗ-а. По оригиналности приступа раду са децом спада у ред најталентованијих педагога млађе генерације. Добитник је бројних признања за свој педагошки рад у земљи и иностранству. Аутор је бројних угледних часова са акцентом на индивидуални приступ решавању проблема у музичком извођаштву.
Његови ученици су свирали у свим престижним салама Србије и у најпознатијим концертним дворанама у иностранству (Карнеги хол у Њујорку, Музикферајн у Бечу…). Ученици професора Братића су до сада освојили преко 200 првих и специјалних награда (лауреата) на домаћим и такмичењима у Италији, Словенији, Француској, Босни и Херцеговини, Румунији, Шведској, Чешкој, Америци, Немачкој и Аустрији. Интензивно концертира у клавирском дуу са Еленом Шевер. Званични је клавирски сарадник дечјег хора Радио телевије Србије „Колибри“. Члан је жирија на скоро свим домаћим такмичењима и на такмичењима у Словенији, Италији, Чешкој, Мађарској, Француској, Босни и Херцеговини, Македонији, Аустрији и Пољској.