Виолиниста ЈОВАН КОЛУНЏИЈА је рођен у Београду, где је магистрирао на Музичкој академији у класи професора Петра Тошкова, а усавршавао се код чувеног виолинисте Хенрика Шеринга. Иза себе има завидну светску каријеру и више од четири хиљаде одржаних концерата у земљи и свету.

Јован Колунџија је оснивач Центра лепих уметности у Београду, који носи назив Гуарнериус по Гуарнериусовој виолини из 1754. године, на којој Јован наступа последњих двадесетак година. Наш уметник поред својих концерата, део свог времена посвећује промовисању и даљем школовању младих талената у својој уметничкој задужбини – Установи Гуарнериус, која је постала најатрактивнија камерна дворана у нашем граду и у којој је, од њеног оснивања 2001. године, реализовано више од 850 уметничких програма.

Одлуком Владе Републике Србије, Установа Гуарнериус је 2013. године добила статус Установе културе од националног значаја.

Бројне награде и признања сведоче о високим уметничким достигнућима маестра Колунџије, како у земљи, тако и у иностранству:

Специјална Диплома на Међународном такмичењу Вијењавски у Познању 1967.

Прва награда на Такмичењу младих југословенских виолиниста у Загребу 1969.

Диплома на Међународном такмичењу Жак Тибо у Паризу 1969.

Специјална Диплома на Међународном такмичењу Карл Флеш у Лондону 1970.

Прва награда на Такмичењу Сабре Марокин у Мексику 1971.

Друга награда на Међународном такмичењу омладине у Београду 1971.

Прва Награда Савеза композитора Југославије на Међународном такмичењу музичке омладине Југославије 1971.

Октобарска награда града Београда за најбоље стручне и научне радове студената 1971.

Међународна Награда на такмичењу Мађарске телевизије у Будимпешти 1971.

Награда Иво Тијардовић у Загребу за бројне наступе врхунског квалитета 1977.

Повеља Савеза музичких уметника Југославије Златна лира (највећа југословенска уметничка награда), за најуспешнија уметничка остварења између два конгреса 1974.-1979.

Признања Удружења музичких уметника Србије за најуспешније концерте у Београду 1977., 1978., 1979. и 1986. године

Награда Орландо у Дубровнику за најбољи концерт на Дубровачком летњем фестивалу 1982.

Октобарска награда града Београда за највредније достигнуће у области музике 1988.

Грамата Патријарха српског Господина Павла 2004.

Годишња награда Златни Беочуг за трајни допринос култури Београда 2006.

Априлска награда града Београда за музичко и музичко сценско стваралаштво 2007.

Плакета Града Сарајева 2007.

Награда –Извођач године 2011- додељена од стране часописа Музика класика

Награда –Менаџер године у култури- додељена од стране Клуба привредних новинара Србије 2014.

Републичко признање „Капетан Миша Анастасијевић“ за афирмацију музичке културе Србије у свету 2014.

Вукова награда за дугогодишњи допринос развоју културе 2014.

ВЕЛИКИ КОНЦЕРТНИ ПРОЈЕКТИ

1994. године маестро Колунџија је као солиста са Београдском филхармонијом и Гудачима Св. Ђорђа, извео програм ДЕСЕТ ВЕЛИЧАНСТВЕНИХ који се састојао од десет виолинских концерата за само четири дана. Крај 2008. године обележио је маестрални концертни подухват Јована Колунџије – пројекат ВОЛИТЕ ЛИ БЕТОВЕНА у четири узастопне вечери донео извођење интегралног опуса Бетовенових соната за клавир и виолину, што је био прави куриозитет, не само за Београд, већ и за светску музичку сцену. Ово је био несвакидашњи подухват који се на концертним подијумима у свету ретко реализује. Настављајући традицију децембарских дружења са београдском публиком, маестро Колунџија је на концертима БРАВИСИМО МАЕСТРО МОЦАРТ! уз сарадњу четири пијанисткиње извео 15 Моцартових соната, што је још један амбициозан пројекат, који је обележио концертну сезону 2009/10. 2010. године Јован Колунџија је концертним пројектом У ЧАСТ ВЕЛИКОМ БРАМСУ, заокружио идеју извођења целокупних опуса соната великих аутора, с обзиром да је програм представљен публици на Коларцу, али и широм земље, донео комплетан опус соната Јоханеса Брамса за виолину и клавир.

Турнеје – више пута је наступао у следећим земљама: Аустрија, Белгија, Шведска, Канада, Чиле, Колумбија, Костарика, Чешка, Словачка, Финска, Француска, Грчка, Мађарска, Португал, Индија, Италија, Мексико, Норвешка, Перу, Јужна Кореја, Пољска, Румунија, Бугарска, Русија, Украјина, Белорусија, Литванија, Летонија, Естонија, Шпанија, Велика Британија, Венецуела, САД, Немачка, Кина, Тајланд, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Македонија, Србија…

Фестивали – Салзбург, Берлин, Евијан, Прашко пролеће, Братиславске музичке свечаности, Дубровачки летњи фестивал, Фестивал у Љубљани, Фестивал Емилија Ромања у Италији, Београдски музички фестивал, Охридско лето, Сервантино у Мексику, Малар у Шведској итд…

Наступао је са угледним уметницима као што су: Хенрик Шеринг, Алдо Чиколини, Алексис Вајсенберг, Ловро Матачић, Вацлав Сметачек, Оскар Данон, Алексис Хаузер, Вероника Дударова, Кениширо Кобајаши, Ханс Петер Франк, Јевгениј Светланов, Карло Цеки, Сикстин Ерлинг, Павле Дешпаљ, Живојин Здравковић, Милан Хорват, Младен Јагушт, Шелдон Моргенстерн итд.

Наступао је у најпознатијим светским концертним дворанама попут Карнеги Хола у Њујорку, концертне дворане Чајковски у Москви, Гаво у Паризу, Сале филхармоније Жорж Енеску у Букурешту, Санта Ћеилија у Риму, Беас Артес у Мексико Ситију, Геванд Хаус у Лајпцигу, концертне дворана Дворжак, итд….

Наступао је на специјалним концертима који су били у организацији УНЕСКО у Београду и Паризу и био је члан ФИАМ-а – УНЕСКО.

Снимио је велики број ЛП-а и ЦД-а, емитованих на многим међународним ТВ и радио станицама, а само у оквиру снимљених програма РТС-а, има преко двеста сати снимљеног материјала.

Одржао је велики број хуманитарних концерата.

О МАЕСТРУ КОЛУНЏИЈИ СУ РЕКЛИ…
» ….Јован поседује урођене квалитете који се не могу научити. Мислим на квалитет звука, топлину, хумани прилаз музици, осећај за стил. Он је срећна комбинација срца и духа… Јован Колунџија је јединствен драгуљ медју младим светским виолинистима. Он досеже највише домене у уметничком извођењу…Пред њим је једна изузетна међународна каријера…« (Henryk Szeryng)

»…Дивили смо се вашој сигурности и ватрености вашег изводјења, вашем мајсторству и јединственој концепцији .« (Yehudi Menuhin)

» Његова будућа каријера обећава да постане спектакуларна.« (Alexis Weissenbergг)

ИЗБОР ИЗ КРИТИКЕ…

» …Велики извођач који је постигао комплетан тријумф…« (La Korunja, Španija)

»…таленат који настаје једном у сто година…« (Вјесник, Загреб)

»…његов Брамс је био величанствен…« (Правда, Братислава)

»…Колунџијин таленат уједињује стриктну музикалност са виртуозношћу…« (Тагешпигел, Берлин)

»…невероватна зрелост, невероватна перфекција и невероватна интуиција…« (Смена, Братислава)

»…виртуозни виолиниста…« (Арбајтер Цајтунг, Беч)

»…И коначно, југословенско музичко чудо, виолиниста Јован Колунџија, један од ретких…« (Вјесник, Загреб)

»…Незабораван…« (Политика експрес, Београд)

»…Колунџија је виолиниста сјајног елана и осећајности, са задивљујућом техником и музичком линијом…« (Ел Универсал, Мексико Сити)

»…Колунџија је свирао Тартинија са узбуђујућим осећајем…« (Њујорк тајмс)

»…Жив, елегантан и изузетан, Јован Колунџија је освојио париску публику у сали Гавеау прошле ноћи..« (Ле Паризијен, Парис)

» генијални амбасадор југословенске музике…« (Сол де Мехико, Мексико Сити)

»…Нисмо чули Бетовенову дуо сонату изведену са толико полета и разиграности перфектно контролисану дуго времена…« (Стејтсмен, Њу Делхи)

» Његово извођење је било изван свих оквира, и нема сумње да је тај млади тридесетчетворогодишњи југословенски виолиниста предодређен за спектакуларну каријеру у годинама које долазе.« (Њуз & куријер, Чарлстон, САД)

»…Учинио је да се сви осјете, макар за извјесно време док још одјекују умилни јецаји виолине, на малени корак ближе Богу или Вјечности, што је у бити посве исто. И Умјетности, да, с великим »у«. Умјетности коју је Колунџија нештедимице просипао и њоме даривао многобројну публику дупком пуне суботичке Катедрале свете Терезе Авилске. Славни је глазбеник најзад, чак четири пута излазио да се поклони пред, с разлогом, одушевљену суботичку публику. Четврти пута је на сцену, пред олтар, понио и виолину. И по тко зна који пута у овој прељепој и врелој ноћи раног коловоза, анђели су се снено насмијешили… « (Р. Г. Тили, Дневни лист Данас, 2003.)

» Необично високо-романтични стил интерпретације и леп изглед Славенског Роберта Редфорда употпунили су слику савршеног уметника. Колунџија нас је вратио у »златно доба« стила романтичног начина интерпретације« (Ричмонд Тајмс – Диспеч)

»…Изузетна биографија ове вечери имала је потврду у ономе што је маестров професор, велики виолиниста Хенрик Шеринг назвао „срећном комбинацијом срца и духа“… Однос према музици је био присан, али озбиљан, виртуозан али садржајан, поставио је високе стандарде тзв. лакше музике не доспевајући до плачне сентименталности и кича, како се то често слуша на концертним подијумима… » (Бранка Радовић, Политика, 2008)

» Његова уметност извођаштва на виолини представља својеврсну мисију у нашој средини, његова харизматска личност довела је у концертне сале многе слојеве публике и обожавалаца, а многе младе приволела управо овом инструменту. Отуда његова уметност представља више од самог свирања, изођаштва, више од једног концерта и једног наступа- представља уметничку мисију… « (део образложења из одлуке комисије која је маестру Колунџији доделила Априлску награду града Београда за 2007. годину)

» …Колунџија је уздржано, како доликује и Бетовеновој музици, а и њему самом говорио језиком и љупкости и елеганције, али и интензивне драматике и узвишене патетике „Вајао“ је сонатне облике, ронда, варијације, троделне песме, контрасте лапидарних мотива и маршевских ритмова, поцртавао сфорцата, препуштао се канонским имитацијама, и безбрижној ведрини ставова. У четири вечери Бетовена и Колунџије чули смо стотине мотива, једних лепших од других, како извиру, преплићу се, поигравају са клавиром у привидној једноставности и чистоти израза – што је и најтеже достићи… Свет Бетовенових виолинских соната прави је музички микрокосмос и у њега могу да уроне само они изузетни уметници, зрели, садржајни, мисаони, осећајни. А управо такав је и Јован Колунџија, виолинист класичне јасноће, а романтичарске емотивности, који је током ових вечери представио читав унутрашњи свет „генија из Бона“, од младалачки полетних надахнутих страница до нота дубоке филозофске наративности…Много су пропустили сви који нису посетили ове концерте…« (Гордана Крајачић, Борба, 2008)

Извођачки подвиг (Бранка Радовић, Политика 26. 12. 2008.)

»Током четири концертне вечери у Коларчевој сали, Јован Колунџија је извео свих десет Бетовенових виолинских соната, уз клавирску сарадњу пијанисткиња Наталије Младеновић и Наде Колунџије.

У много већим музичким срединама, у Европи и свету, међу млађим и старијим виолинистима, веома ретка је привилегија да публика присуствује вишедневним напорима у извођењу целокупних опуса највећих стваралаца. Последњих година као да се Бетовенова музика потиснула са концертних програма јер много захтева, много и пружа, али публика очекује само врхунске интерпретације. Уместо Бетовенове музике, често слушамо виртуозни потпури репертоар чији је једини циљ да прикаже како све то брзо, блештаво и псеудоуметнички може да се „збрише”…

Јован Колунџија је међутим, уметник сасвим другог профила. За 40 година свога извођаштва, није никада форсирао своју личност нити се служио помагалима – жутом штампом или лажним вредностима новога доба. Није постао профанисана медијска личност. Колунџија је упорно радио, вежбао, а за овај децембарски маратон морало се, сигурни смо у то, свирати и по осам и више сати дневно – и то у дугом периоду. Желећи да учини оно што за сваког највећег уметника представља врхунац каријере, начинио је подвиг, а његов изазов публика је одушевљено прихватила, толико одушевљено да није могла да сачека крајеве соната, већ је аплаудирала између ставова, што одавно нисмо чули у Коларчевој сали.

Не критикујемо претерано појаву, ако су то, како нам се учинило, нове генерације младе публике коју је Јован Колунџија довео, можда први пут на концерт озбиљне музике. Неопходна едукација допринела би њиховом потпуном интегрисању у оно што зовемо Колунџијином „мисијом”. Та мисија почела је давно, али је први изазов имала и остварила извођењем десет великих виолинских концерата у четири вечери 1994. године.

Врхунска уметност на врхунском, предивном инструменту племените израде и дивног, меканог звука, вајала је Бетовенове мање и више познате сонате, од опуса 12, преко 23, 30, 96, завршавајући са најпознатијим и најчешће извођеним, Пролећном сонатом у Еф-дуру оп. 24 и Кројцеровом у А-дуру оп. 47.

Ненаметљивом ставу, озбиљности и дубокој посвећености солисте, у потпуности су одговориле две пијанисткиње које су поделиле тежину и радост извођења Бетовенове музике, не заборављајући да су познате виолинске сонате, у ствари, сонате за клавир и виолину. Убедљиви пијанизам Наталије Младеновић и нежност и рафинман клавирског звука Наде Колунџије, обезбеђивали су више од потпоре – уметнички дијалог, допуну, продужетак емоција којих је било веома много, посебно у лаганим ставовима.

Јован Колунџија је са концентрацијом, унутрашњим миром, веома одмерено, потпуно усаглашено, логично у форми и изразу, не тражећи ништа сем спокоја и уживања, подсетио на старинске вредности музике и на она тумачења Бетовена која нису утемељена у техничкој перфекцији, али нису мање вредна нити убедљива, досежући до интерпретације ношене сопственом харизмом. «

Фестивал звани Колунџија (Дневни лист Политика, 24.12.2009)

„Његов однос према интерпретацији подразумева понирање у стилски карактер времена у коме је дело настало, без осавремењивања, без претераности било које врсте. Усредсређено, музикално, у некадашњим темпима која не познају претеривања у брзини. Остварујући карактере који су смирени и концентрисани само на музику. Јован Колунџија ваја контрасте медју ставовима, уносећи у њих лежерност Моцартове епохе која се на аутентичан начин разоткрива пред слушаоцима… Публика коју је овај мајстор на виолини изградио у периоду од више од 40 година уметничке делатности заслужује посебан осврт, јер медју њом има много младих, велики број љубитеља музике, посебно виолину, и посебно баш Колунџију.“ (Бранка Радовић)

Дует за виолину и клавир (Дневни лист Политика, 14.12.2009)

„Три сонате и једна варијација Волфганга Амадеуса Моцарта оставиле су публику без речи и дланова поцрвенелих од аплауза. Утисак који су оставили на љубитеље класичне музике само је потврдио критике зналаца. За Колунџију кажу да поседује квалитете који се не могу научити, да је драгуљ међу светским виолинистима, сигуран и ватрен у извођењу и један од непревазиђених у мајсторству.“ (М. С.)

Госпар на подијуму (Дневни лист Политика, 12.12.2009)

„Оно што је овог виртуоза увек издвајало, то је било стварање институције Колунџија по страни од дневне политике. Његова слава је слава једног свирања и трајања уметности. Он свира на изузетно племенитој виолини Петрус Гварнеријус из 1754. године из Венеције, али колико год биле мекоћа звука и нијансе које се постижу префињене, ниједан инструмент не би пропевао без мајсторских руку.“ (Бранка Радовић)

„У догађаје године незаобилазно улази још један наш музички великан: Јован Колунџија – феноменално извођење 15 Моцартових соната – „Брависимо Маестро Моцарт“! додали бисмо „Брависимо, маестро Колунџија!“ (Винко Шале, Вечерње новости, 2010)

„Најбоље извођење Баха које сам икада чуо!“ (Антонио Виларди, композитор, пијаниста и директор позоришта Сент Мишел у Бриселу, 2011)

„Од тренутка када се појавио на музичкој сцени, маестро Јован Колунџија очарао је публику, колеге и критичаре јединственом музикалношћу, отменом господственошћу и непоновљивим шармом. За дивљење је податак да је остварио преко четири хиљаде концерата, да је интегрално интерпретирао сонате Бетовена и Брамса, да је 2001. основао Центар лепих уметности Гварнеријус, да је увек давао подршку младим уметницима. На последњем концерту у Коларчевој задужбини, наступивши са гудачима Светог Ђорђа, који ове године прослављају двадесетогодишњи јубилеј, он је управо то доказао: свирајући популарна дела Крајслера, Сен-Санса, Сарасатеа (а њих је најтеже интерпретирати, позната су, делују лако – а веома су захтевна) он је, превазилазећи жељу да покаже виртуозност из нумере у нумеру, у динамичкој и емотивној изнијансираности и одличној комуникацији са оркестром – нежно испевавао и одуховљавао музичке фразе.“ (Гордана Крајачић, Књижевне новине, 2012)

„…Слушали смо Јована Колунџију, великог маестра из Србије који поседује све награде које се могу освојити.. Звук који маестро ствара на свом Гварнерију је диван, сладак, кротак…У рукама великог мајстора Колунџије, Гварнери „напада“ композиције, а извршење је –мајсторско! …Колунџија показује виртуозност на највишем нивоу: брзина и сложеност, чист и јасан звук…Дуго нисмо присуствовали догађају који је толико узбуркао публику.“ (Мануела Кортези, Фестивал Емилија Ромања, Италија 2013)

„Јован Колунџија – уметник за сва времена! Мада држећи виолину изгледа као да је рођен с њом он би био, чини ми се, уметник и да свира у чешаљ – „јединствени драгуљ“ како га је осетио Хенрик Шеринг, дивећи се његовој топлини звука и осећају за стил. Шта год да свира – даје интерпретацији лични печат! (Гордана Крајачић, Књижевне новине 2013)

„Колунџија је смирен, господствен, посвећен виолини. Скоро да га дефинише Бахова Чакона у де молу из Партите бр. 2 коју он, сам са својом виолином, управо свира у неком сопственом маниру, између интелектуалног и емотивног, промишљеног и изражајног – другачије од свих виолиниста света.“ (Политика, 2013)

Јован Колунџија менаџер године у култури

Наш прослављени виолиниста и оснивач Гуарнериуса, добитник је престижног признања – МЕНАЏЕР ГОДИНЕ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ, награде коју у оквиру традиционалне акције „Компаније и личности које су обележиле годину“, додељује Клуб привредних новинара Србије.

У саопштењу Клуба привредних новинара Србије, наводи се да је „на предлог новинара који прате културу, жири Клуба привредних новинара, ценећи дугогодишњи, успешан рад Јована Колунџије, као и његову посвећеност раду са младим уметницима, доделио маестру Колунџији признање Менаџер године у области културе“.

Клуб привредних новинара Србије, који окупља уреднике и новинаре водећих привредних редакција у Србији, већ тринаест година бира најуспешније компаније и појединце у водећим привредним делатностима, а њихова признања су једна од најугледнијих у нашој земљи, док су досадашњи лауреати најуспешније компаније и менаџери.