6. СЕЗОНА ЦИКЛУСА КОНЦЕРАТА

„ФМУ И ГВАРНЕРИУС НАГРАЂУЈУ“

Концерт

ВЕЧЕ РУСКОГ ДУЕТА

Уторак, 21. Март 2017. године у 20 часова

Милена Дамњановић, сопран, Стеван Каранац, тенор

Милица Николић, сопран и Душан Свилар, тенор

у сарадњи са пијанистима Иваном Милутиновић и Миланом Милићем

Програм: А. Е. Варламов, М. И. Глинка, П. П. Булахов и А. Л. Гуриљов

На концерту учествују најбољи млади уметници са Факултета музичке уметности у Београду, студенти основних, мастер и докторских студија, који се истичу својим успесима и наградама оствареним на домаћој и међународној сцени, а проглашени су и за најбоље на својим катедрама.

Покровитељ циклуса шесту годину за редом: Компанија НЕЛТ

Организатор концерта: Факултет музичке уметности и Установа ГВАРНЕРИУС Београд.

Улаз на концерт је слободан.

Милена Дамњановић, сопран, је студенткиња четврте године Факултета музичке уметности Универзитета у Београду у класи професорке Виолете Панчетовић Радаковић. Рођена је у Крушевцу, 6. децембра 1994. године. Упоредо је завршила основну школу и нижу музичку школу, на одсеку Клавир, а затим је уписала одсек Соло певање у Средњој музичкој школи „Стеван Христић“ у Крушевцу, коју је завршила као ђак генерације 2013.године. У току свог школовања освојила је низ републичких награда из соло певања, клавира, хармоније, солфеђа.

Током студија на Факултету музичке уметности највећи успеси су: прво место на међународном 17. Такмичењу соло певача „Никола Цвејић“ у Руми 2014. године, прво место и лауреат на истом такмичењу 2015. године, прво место на такмичењу „Српска соло песма“ у Младеновцу одржаном 2014.године, прво место и лауреат на истом такмичењу одржаном 2015. године, друго место на такмичењу „Лазар Јовановић“ 2014. године, прво место на истом такмичењу 2015. године и прво место и лаурет у својој категорији на истом такмичењу 2016.године, друго место и специјална награда за најбоље изведену композицију са позивног композиторског конкурса на такмичењу „Обзорје на Тиси“, одржаном у Новом Бечеју, прво место на Међународном студентском такмичењу комплементарног клавира у Нишу 2015. године и прво место из упоредног клавира на Фестивалу „Исидор Бајић“ у Новом Саду 2016.године.

Као солиста, наступила је са хором „Цоллегиум мусицум“, изводећи „Опело“ Милоја Милојевића на Коларцу, 2015. године.
Учествовала је на Концерту младих аутора (КОМА) у Београдској филхармонији.
У оквиру циклуса концерата „Пут ка Белканту“ наступала је са Војним оркестром „Станислав Бинички“ у Дому Војске, 2015. године.
Учествовала је у оквиру Летње уметничке школе Универзитета уметности „Град у троуглу“ у Смедереву 2015.године.
Наступила је у кући Краља Петра у оквиру концерта студената композиције. (Кућа за уметност)
Учествовала је на седмом Фестивалу студената Универзитета уметности (ФЕСТУМ) 2016. године, одржаном у Скупштини града.
Премијерно је извела Месијанову соло песму „Ресуррецтион“ у оквиру концерта студената Катедре за соло певање у Дечјем културном центру, 2016. године.
У оквиру циклуса концерата најбољих студената Факултета музичке уметности, свој први солистички концерт одржала је у Гварнеријусу 2016. године.
У оквиру концерта студената оперског студија, наступала је у Установи културе ”Вук Караџић” и у Скупштини града као учесница Белефа 2016. године.
Наступала је Београдској филхармонији и Студентском културном центру у оквиру циклуса концерата студената Катедре за соло певање.
Наступала је у оквиру манифестације „Дани европске баштине“ у Установи културе Палилула 2016.године.

Стеван Каранац, тенор, музичко образовање почиње у музичкој школи „др Милоје Милојевић“, у Крагујевцу, у класи проф. Лидије Јевремовић Софије. Факултет музичке уметности у Београду уписује 2014. год. у класи проф. Виолете Панчетовић Радаковић, а 2016.год. студије наставља у класи проф. Николе Мијаиловића.

Стилове, технику певања и глуму усавршава на многим радионицама и мајсторским курсевима: са глумцем Андрејом Маричићем са редитељком Иваном Драгутиновић Маричић, Тадијом Милетићем, Владимиром Нићифоровићем, Мортеном Роесеном, Џенифер Лармор, Кетрин Хатајом, Дарином Таковом, Давидом Бижићем, Предрагом Гостом, Маријаном Мијановић, Хјун Сук Ли, Јасмином Трумбеташ Петровић, Александром Николићем и Владимиром Редкином. Као активан учесник на интернационалним такмичењима у Србији и региону, добитник је бројних високих награда и награда лауреата.

Концертне активности обухватају солистичке наступе, наступе као солиста са хоровима и ансамблима, у циклусу Кантата Дитриха Букстехудеа „Мембра Јесу Ностри„, (диригент Предраг Госта) и у ораторијуму Георга Фридриха Хендла „Диxит Доминус„, у Београдској филхармонији (диригент Немања Митрашевић). На оперској сцени дебитује улогом Ленског у адаптацији опере „Евгеније Оњегин„, Петра Иљича Чајковског, под уметничким вођством Лидије Јевремовић Софије. Оперски репертоар гради улогама у операма „Апотекар„, (Менгоне), Јозефа Хајдна, „Титово милосрђе„, (Тито), „Тако чине све„, (Ферандо),Волфганга Амадеуса Моцарта,“Ромео и Јулија„, (Тибалд), Шарла Гуноа, а од 2014. године, у хонорарном ангажману у Народном позоришту у Београду изводи опере „Бастијен и Бастијена„, (Бастијен), Волфганга Амадеуса Моцарта, , „Набуко„, (Абдало), „Атила„, (Улдино), „Дон Карло„, (Гроф Лерма), „Травијата„, (Ђузепе, Комесар), Ђузепеа Вердија и „Ђани Скики“ (Герардино ), Ђакома Пучинија.

Полазник оперског студија „Борислав Поповић“,Народног позоришта у Београду у сезони 2016/2017.

Милица Николић, сопран, рођена је 1993. године у Пожаревцу, где и завршава музичку школу„Стеван Мокрањац“. У нижим разредима свирала је хармонику у класи професорке Снежане Миловановић, док је у средњој школи била на одсеку за соло певање, у класи професорке Марте Благојевић, и на одсеку за теорију музике. Током школовања учествовала је у разним пројектима школе и освајала многе награде, како из соло певања, тако и из теорије музике.

Године 2012. уписује Музичку академију у Београду у класи проф. Виолете Панчетовић Радаковић. Године 2013. учествовала је на такмичењу „Српска соло песма“ у Младеновцу, где је освојила ИИ награду. Наредне године учествовала је на такмичењу соло певача „Никола Цвејић“у Руми, где је освојила ИИИ награду. Поред тога, 2015. године учествовала је и у пројектима „Поклонимо се тим великим годинама“ у Руском дому, као и у пројекцији оперете „Слепи миш“, која је имала извођења на фестивалу Белеф, Данима Београда, у позоришту Дадов, и на малој сцени Народног позоришта. Од значајнијих наступа у 2016. години, могу се споменути наступ у Студентском културном центру, Дечијем културном центру, Градској скупштини Београда и у сали Београдске филхармоније, као и концерт у Установи културе Пароброд. Сада је студент мастер студија на Факултету музичке уметности.

Душан Свилар, тенор, је рођен 1990. године у Суботици где је похађао Гимназију „Светозар Марковић“ и Средњу Музичку Школу на смеру за соло певање у класи проф. Емилије Барат. Године 2012. уписује Факултет музичке уметности у Београду, смер-соло певање у класи проф. Анете Илић. Значајни наступи током студирања забележени су у извођењу са оркестром Министарства Одбране „Станислав Бинички“, Суботичком филхармонијом и оперском певачицом Пити Каталин из Будимпеште, у пројекту „Поклонимо се тим великим годинама“ у Руском дому у Београду као и у извођачкој улози Алфреда у оперети „Слепи миш“ у продукцији ФМУ и позоришта Дадов током 2015. године са извођењима у позоришту Дадов, на фестивалу Белеф, и у Народном позоришту у Београду. Након завршетка основних академских студија 2016. године, тумачи главну улогу Драгутина Димитријевића Аписа у мјузиклу „Тајна Црне руке“ у режији Љубише Ристића у продукцији КПГТ, са више извођења у Сава Центру у Београду и у Српском Народном Позоришту у Новом Саду. Тренутно је студент на мастер академским студијама у класи проф. Анете Илић.

Ивана Милутиновић, клавир, рођена је 1993.године. Тренутно је на мастер студијама у класи проф. Лидије Станковић на ФМУ у Београду.

Добитница је многобројних награда, од којих су И награда на такмичењу МШ “Даворин Јенко”, И награда на међународном такмичењу у Шапцу , ИИ награда на Републичком такмичењу, И награда на такмичењу МШ ”Др Војислав Вучковић”, ИИИ награда на медјународном такмичењу „Петар Коњовић“.

Свој први солистички концерт је одржала са 14 година. Наступала је у Коларчевој задужбини, Београдској филхармонији, Студентском културном центру, Дечијем културном центру, Француском Институту… Интензивно се бави камерном музиком у различитим саставима, а са Милицом Николић и Душаном Свиларом успешно сарађује већ 4 године.

Милан Милић, клавир (1996, Београд), студент треће године клавира на Факултету музичке уметности у Београду, у класи ред.проф. Марије Ђукић.

Остварио је бројне наступе у Београду (Велика дворана Задужбине Илије М.Коларца, Велика сала Дома омладине, Дворана Централног клуба Дома војске Србије, Студентски културни центар, Етнографски музеј, Велика сала Руског дома, Атријум Народне библиотеке, Центар за културу Шумице) и Србији ( Смедерево, Шабац, Уб).

Одржао је једанаест солистичких концерата: у Галерији САНУ, Музичкој галерији Задужбине Илије М.Коларца, Галерији Артгет, салама београдских музичких школа „Мокрањац“ и „Даворин Јенко“ и у музичкој школи „Коста Манојловић“ у Смедереву.

На међународним, републичким и школским пијанистичким такмичењима освојио је низ високих награда. Његов репертоар обухвата дела свих стилских епоха (Бах, Моцарт, Бетовен, Лист, Шопен, Брамс, Рахмањинов, Мусоргски, Прокофјев…) као и савремених српских композитора.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *