8. СЕЗОНА ЦИКЛУСА КОНЦЕРАТА
„ФМУ И ГВАРНЕРИУС НАГРАЂУЈУ“
ЉУБИНКО ЛАЗИЋ, контрабас
Иван Новаковић, клавир
Среда, 20. новембар 2019. године у 20 часова
Програм: Бацх, Боттесини
Улаз је слободан.
Таленте подржавају: Министарство културе и информисања и Град Београд
Мр Љубинко Лазић, ванредни професор на Универзитету уметности у Нишу и соло контрабасиста Београдске филхармоније, рођен је 1979. године. Школовао се у Новом Саду, на Цетињу, у Минхену и Цириху. Током студија на Високој школи за музику у Минхену (Хоцхсцхуле фüр Мусик Мüнцхен), у класи проф. др Клауса Трумпфа, учествовао је, као солиста и камерни музичар, на бројним такмичењима и фестивалима широм света и освајао награде и признања. Тренутно похађа докторске студијаме на Факултету музичких уметности у Београду.
Похађао је мајсторске курсеве у иностранству код најеминентнијих педагога: Милослав Гајдош, Вернер Цајбих, Ринат Ибрагимов, Томас Мартин, Павел Аксамит Ирена Олкиевич, Петја Баговска, Милослав Јелинек, Еуген Левинсон, Штефан Шефер, Арни Егилсон, Франк Прото, Даријуш Мизера, Лев Раков, Франсоа Рабат.
Као солиста наступао је са Београдском филхармонијом, Македонском филхармонијом, камерним оркестром из Минхена, Хајлброна, Горлица и Оснабрука, Војвођанским симфоничарима и Руским оперским оркестром из Перма. Такође је наступао са познатим музичарима као: Пласидо Доминго, Максим Венгеров, Едуард Шмидер, Роман Патколо, Едгар Крап. Са квартетом Басиона Амороза иза себе има још седамсто концерата широм света. Целовечерње реситале одржавао је у Нишу, Коларчевој задужбини у Београду, Лесковцу, Берлину, Минхену.
Води редовне мајсторске курсеве у Бањи Ковиљачи и Лесковцу (2016., 2017. и 2018. године), Београду, Кини и Кореји, Немачкој и Пољској.
На савезним такмичењима 1996.,1998., освајао само специјалне награде. Проглашен је за најбољег студента на универзитету Црне Горе (област уметности) 2001. године, Међународно такмичење Јохан Матијас Шпергер у Немачкој 2002., 2004., 2006. године, Франтишек Грегора у Чешкој 2002. године, Франц Симандол у Брну 2004. године, Европска награда за најбољи квартет 2003. године.
Учествовао је у раду жирија на републичком такмичењу у Београду и смотри талената у Сремским Карловцима.
Са својим квартетом контрабаса Басионом Аморозом (Бассиона Амороса) освојио је Европску награду за најбољи квартет 2003., Бахову плакету 2004. и Ехо Класик награду 2014. године а као врхунац камерног музицирања имао је и наступ у великој сали Карнеги хола у Њујорку, Исак Штерн аудиторијум.
За собом Љубинко Лазић има дванаест дискова снимљених са ансамблом Басиона Амороза, трилогију и један диск ауторске музике са ансамблом Белтанго, трио са Немањом Богуновићем и диск оригиналне музике за контрабас и клавир. Једногодишње учешће у стварању деведесетоминутног документарног кино-филма о члановима квартета
Музицирао је са многим оркестрима: Баварски радио оркеста, Циришка опера, Витембершки камерни оркестар, Интернационални камерни оркестар лауреата Палпити (И Палпити), у Холивуду, Санкт-Петерсбуршка филхармонија, Филхармонија Нације Јустус Франц, оркестар музичке омладине Словеније, Минхенски симфоничари, симфонијски оркестар Бад Рајхенхал, Пасау, Аугзбург, Вурзбург.
Учесник Шлезвиг-Холштајн фестивала (Сцхлесwиг-ХолстеинФестивал) у Немачкој, фестивала у Сеулу, Јужној Кореји, фестивала у Кини и Јапану, танго фестивала у Буенос Ајресу, Аргентини, Луцерн фестивала у Швајцарској, Ставангер фестивала у Норвешкој, Регенсбуршки летњи фестивал, Барски љетопис, Мекленбургфорполман, Кадакуес (Шпанија), Бахов фестивал у Фулди. После завршених постдипломских студија у Минхену, неколико сезона провео је у Циришкој опери и Виртембершком камерном оркестру, са којим и данас наступа.
Члан је интернационалног удружења контрабасиста Јохан Матијас Шпергер.
Љубинко Лазић припада новој генерацији свестраних музичара, чији је циљ да поред стандардног оркестарског свирања, развије и посебан стил солистичког и камерног музицирања на сродним, жичаним инструментима, гудачким и трзаним. Лазићев репертоар за контрабас, који новом методиком свирања и посебним методолошким приступом постаје равноправан инструмент са свим осталим солистичким и оркестарским, чине дела многих епоха, праваца и жанрова: барока, романтичарских концерата, свита, соната, као и модерних композиција посвећених овом инструменту.