„ФМУ И ГВАРНЕРИЈУС НАГРАЂУЈУ“
Субота, 23. децембар 2023. године у 20 часова
Програм:V. Pose, J. S. Bah, D. Skarlati, G. Fore, P. Hindemit, L. Spor
Улаз је слободан, информације и резервације места:
info@guarnerius.rs или 066/8028-368.
Таленте подржава: Министарство културе Републике Србије
Ирина Пејоска је рођена 10. новембра 2002. године у Београду. До сада је освојила преко 20 награда на такмичењима у земљи и иностранству од којих је 12 првих и 4 лауреата. Са својих 16 година уписала је Факултет музичке уметности у Београду, у класи редовне професорке др. ум. Милене Станишић и редовне професорке мр Љиљане Несторовске (деканица факултета) на коме остварује просек 10,00. Ова млада харфисткиња већ дуже време својим радом и стваралаштвом скреће пажњу стручне и уметничке јавности на себе.
Због својих изузетних постигнућа добитница је Светосавске награде коју додељује Министарство образовања, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и Награде града Београда за стваралаштво младих у области уметности за 2020. годину са квартетом харфи ”Нас четири”. 2022. године постаје стипендиста Фондације ”Добар Глас”. Добитница је награде и признања Аустријског културног форума 2020. године и награде ”Ротари Дистрикт” клуба. Ирина је добитница Стипендије за изузетно надарене студенте Министарства просвете, науке и технолошког развоја 2021. године као и Доситејеве стипендије за освојене резултате за 2018. годину. Као уметница која је свестрана, знатижељна и увек отворена за нову сарадњу, са камерним ансмаблом ”Агатос” добитница је награде ”Оливера Ђурђевић” за најбољи камерни ансмабл Факултета музичке уметности у Београду.
Победница је аудиције за оркестарску академију у Тоблаху (Италија).
Својим концертним наступима је обогатила нашу и инострану музичку сцену. Као солисткиња наступала је испред симфонијског оркестра Филолошко-музичког факултета у Крагујевцу, гудачког оркестра ”Метаморфозис” на Међународном фестивалу харфе, са оркестром Факултета музичке уметности у Београду као и са оркестром музичке школе ”Станковић”. До сада је имала солистичке концерте у Великој дворани ”Задужбине Илије М. Коларца”, установи културе ”Гуарнеријус”, свечаној сали музичке школе ”Станковић”, концертној дворани главног града Индонезије, изразито респектабилном и луксузном ресорту The Sundanese Cultural Village Paseban, Галерији Матице Срба и исељеника, Културном центру Панчева као и у многим другим еминентним салама Србије.
Ирина се са посебним интересовањем посвећује истраживању, експериментисању и савлађивању другачије и иновативније технике у извођачком приступу харфи, на тај начин овај инструмент додатно афирмише истовремено га приближавајући широкој популацији. Издвајају се њени концерти на Међународном фестивалу харфе на којем је изводила ретка и премијерна дела, поред којих је и имала мултимедијалне концерте. Пројекат ”Монеове музичке боје” је њен први пројекат подржан од стране Министарства културе и информисања на коме је одржала 6 концерата по Србији као солиста, и као члан камерног ансамбла. Нешто што је Ирини посебно занимљиво и интересантно јесте нов и другачији приступ харфи, као и начине на које је могуће овај инструмент приближити широј популацији. Одатле произилази њена потреба да у своја харфистичка извођења инкорпорира различите аранжмане и да сарађује са извођачима и композиторима који негују разноврсне музичке стилове.
Перманентно лично усавршавање, критичко преиспитивање и стално трагање за новим и квалитетнијим путевима начин је који доследно примењује остварујући и свој стваралачки стил, одакле произилази њено богато и активно похађање мастер курсева код еминентних харфиста као што су Ирина Цинк (Швајцарска), Милда Агазариан (Русија), Изабел Морети (Француска), Парк Стикни (САД), Силван Бласел (Француска), Јоел вон Лербер (Швајцарска), Олга Шевелевич (Русија), Емануела Дел Спонти (Италија), Ијан Џонс (Велика Британија), Катерина Енгликова (Чешка), Клаудија Лучија Ламана (Италија), Кијара Педрецети (Швајцарска), Диана Грубишић Ћирковић (Хрватска), ред. проф. мр Љиљана Несторовска (декан Факултета музичке уметности у Београду), Ленка Петровић (Србија), као и Међународну летњу школу “ХарпМастерс” у Швајцарској и Мефународну летњу школу ”MusicAlp“ у Француској.
Програм:
Wilhelm Posse: Etude No. 7
Domenico Skarlati: Sonata k466 i Sonata k113
Gabriel Fore: Impromptu No. 6, Op. 86
Johan Sebastian Bach: Toccata and Fugue in D Minor BWV 565
Paul Hindemith: Sonata for harp – Satz; Satz-Lebhaft; Satz-Lied
Luis Spohr: Fantasie c-moll, Op. 35