– ФМУ И ГУАРНЕРИУС НАГРАЂУЈУ –
Циклус концерата најбољих студената Факултета музичке уметности у Београду
ЈЕЛЕНА БАНКОВИЋ, сопран
Хрвоје ИВОВИЋ, клавир
Гост: Ненад ЧИЧА, тенор
Једна од наших најперспективнијих младих оперских уметница, Јелена БАНКОВИЋ, ниже успехе на домаћој и међународној музичкој сцени. Добитница је бројних награда и стипендија у земљи и иностранству, неколико пута је проглашавана за најбољег студента Одсека за соло певање на ФМУ, а Рекотрат Универзитета уметности у Београду јој је 2012. године доделио и награду за Студента генерације.
Сцену Гуарнериуса Јелена ће делити са вишеструко награђиваним младим пијанистом, Хрвојем ИВОВИЋЕМ, а на програму ће се наћи композиције Шуберта, Лист, Бизеа, Белинија и Вебера.

СЛОБОДАН УЛАЗ

Покровитељ циклуса: КОМПАНИЈА НЕЛТ
www.нелт.цом

Организатори циклуса: Факултет музичке уметности у Београду и Центар лепих уметности Гуарнериус

ЈЕЛЕНА БАНКОВИЋ (1987), започела је своје музичко школовање са 6 година уписавши клавир у класи Мирјане Ђорђевић, а дипломирала на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Александра Сердара.
Од 2004. године је члан камерног састава Qуинтецхо, изводећи претежно аргентинску музику (танго нуево и традиционал). Компоновала је музику и изводила своје композиције за серијал Заборављени умови Србије на 1. Програму РТС-а.
Упоредо са Одсеком за клавир, започела је школовање на Одсеку за соло-певање, у класи проф. Анете Илић, на Факултету музичке уметности и од тада осваја вредне награде од којих се могу издвојити:
ИИ награда на такмичењу Никола Цвејић (Рума), као и Специјалну награду за најмлађег награђеног учесника
Две прве награде на Републичким такмичењима
на Међународном такмичењу младих музичара Петар Коњовић (2010) освојила је И награду
На Међународном такмичењу Бруна Шпилер (2011) у Херцег Новом, освојила је И награду и Награду Института за певање и дисање у Берлину за најбољу интерпретацију немачког Лиед-а.
На 14. такмичењу Никола Цвејић у Руми, добила је И Награду и Награду за Најбољег сопрана из фонда Бисерке Цвејић, коју је доделила оперска примадона Радмила Бакочевић.
На ИX Интернационалном такмичењу соло-певача Лазар Јовановић (2011) у Београду, освојила је И награду.
Била је финалиста такмичења младих талената класичне музике из Србије ’’НАГРАДА ГУАРНЕРИУСА’’ (2011), наступајући у Великој сали Коларчеве Задужбине.
Као стипендиста је учествовала на Међународном оперском летњем фестивалу Опер-Одер Спрее (Бесков, Немачка 2011).
Победник је на Интернационалном такмицењу лирских гласова Гиацомо Лаури Волпи у Латини (Италија, 2012), а 1. Награду јој је уручила позната примадона, мецо-сопран Тереза Берганца, као председник жирија.
Добитник је Специјалних награда из фонда:
’’Анита Мезетова’’ која се додељује студенту са најбољим просеком на Одсеку за Соло-певање у 2010. години,
из фонда “Јелена Михајловић” за најбољег студента на Одсеку за Соло-певање у 2011. години
и из фонда Даница Мастиловић за најбољег и најперспективнијег студента у 2012. години.
Рекотрат Уметности у Београду јој је у децембру 2012. године, уручио награду као Студенту генерације.
Од многобројних јавних наступа, могу се издвојити концерти у галерији Фресака и галерији Коларчеве задужбине, у Арт-гет и САНУ галеријама, концерт у ЈДП-у и учествовање као солиста на интернационалном Фестивалу младих композитора КОМА 2006. и 2009. године.
На 20. Међународној трибини композитора, извела је композиције Лост анд Фоунд Диега Соифера и Нотте ди Гатто италијанске композиторке Аде Ђентиле, заједно са Миланом Зарић, Срђаном Сретеновићем, Станом Крстајић и Зораном Божанићем.
Наступила је и на свечаном завршном Новогодишњем хуманитарном концерту ФМУ у Великој сали Коларчеве задужбине (децембар 2011).
У новембру 2009. године певала је у филму америчке продукције Цат Рун (редитељ Џон Стоквел), који се снимао на Белом Двору у Београду.
У оквиру мастерцласс-а радила је са водећим и еминентним оперским певачима и професорима певања: басом Руђером Раимондијем (Руггеро Раимодни), контра-алтом Маријаном Мијановић, сопраном Анаис Лее, Снежаном Неном Брзаковић и другим.
Сарађивала је са режисерима Паолом Мићике (Паоло Миццицхе), Ребеком Станзел (Ребекка Станзел), Владимиром Лазићем и са диригентима Михаел Балке (Мицхаел Балке), Премилом Петровићем и Јоонгбае Јее.
Сарађивала је са пијанистима: Еунхyе Јанг са којом је одржала солистички концерт у Театру у Терни (Италија); са Невеном Миловановић, са којом је одржала концерте у Галерији Универзитета у Крагујевцу и у галерији Арт Гет Културног центра Београд; са Игорем Дражевићем са којим је приредила солистички концерт у сали ГУАРНЕРИУС.
Гостовала је у емислији Слово Љубве Љиљане Драгојевић, на Радију Б92 и код Иване Љубинковиц у емисији Сусретања на 1. Програму Радио Београда.
У јуну 2012. године, певала је у српској модерној опери Татјане Милошевић Ко је убио принцезу МОНД, као принцеза Монд, у организацији Југоконцерта, у Битеф театру.
У јулу 2012. године наступила је у главној улози у Шубертовој опери Пријатељи из Саламанаке, у оквиру фестивала Опер Одер-Спрее у Немачкој, уз 14 извођења у различитим градовима Бранденбург регије.
Дипломирала је соло-певање на ФМУ у Београду, у класи Анете Илић 2012. године.
Тренутно је на Мастер студијама на Универзитету уметности (Университäт дер Кüнсте) у Берлину, у класи проф. и Каммерсäнгер-а Петера Мауса.

ХРВОЈЕ ИВОВИЋ је рођен у Београду 1988. године.
Основно и средње музичко образовање стекао је у музичкој школи Мокрањац, у класи проф. Милице Васиљевић.
2009. године је дипломирао на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Маје Рајковић, а 2013. године је завршио мастер студије на Високој музичкој школи у Фреибургу, у Немачкој, у класи пољске пијанисткиње, проф. Елзе Колодин.
Освајао је награде на Међународном такмичењу младих музичара Петар Коњовић 1997. године ИИИ награду
ИИ награде на Савезном такмичењу младих пијаниста Југославије у Нишу 1998. године и на Републичким такмичењима 1999, 2001. и 2003.године у Београду, на Међународном такмичењу Градус Ад Парнассум 2003. године у Крагујевцу ИИ награду, прве награде на Међународном фестивалу 2000. године у Аранђеловцу и на Међународном такмичењу младих пијаниста у Шапцу 2001. године.
2007. године забележио је пласман у полуфинале на ВИИ Меморијалу Владимир Хороwитз у Кијеву.
Исте године добио је награду Катарина Аћимовић, Факултета музичке уметности у Београду.
Наступао је као солиста и камерни музичар у градовима широм Србије, Београду (Руском Дому, атријуму Народног музеја, Коларчевој задужбини, галерији Артгет, Студентском културном центру), у Бања Луци, у Немачкој и Израелу.
2009. године наступио је на ВИ Београдском међународном чело-фесту, са виолончелисткињом Сандром Белић, а у марту 2012. године успешно је наступио са виолончелистом Немањом Станковићем на концерту у Свечаној сали Скупштине града Београда, у оквиру сезоне Југоконцерта.
Похађао је курсеве професора Јосе Рибере, Алеxандра Мндоyантса, Томера Лева, Емануела Красовког, Јеан Францоис Антониолиа, Арба Валдме, Невене Поповић, Александра Сердара.
НЕНАД ЧИЧА је рођен 1982. у Сплиту, започео је своје музичко образовање у МШ Јосип Славенски (2006), а наставља у МШ Станковић, у класи проф. Љубице Живковић (2008), где осваја прве награде на Републичком такмичењу (2009) и такмичењу соло певача Лазар Јовановић (2008, 2009).
Тренутно је студент завршне године ФМУ, у класи проф. Вишње Павловић – Дракулић.
Наступао је као солиста на концертима широм Србије, са мешовитим хором и оркестром ФМУ, у оквиру пројекта Пут ка белканту , као и са симфонијским оркестром Војске Србије Станислав Бинички.
Похађао је курсеве оперског студија при Опери и Театру Мадленианум, под руководством примадоне Бисерке Цвејић и маестра Миодрага Јаноског.
У сезони 2010/2011 дебитовао је на сцени Народног Позоришта у Крагујевцу у улози Алфреда у Вердијевој опери Травијата и на фестивалу Оперодерспрее у Беескоw-у, Немачка, у улози Леандра у опери Ангиолина А. Салијерија.
2012. године освојио је прву награду на међународном такмичењу младих музичара Петар Коњовић; усавршавао се на мастер класу у организацији Ассозиазионе Мозарт Италиа, у месту Нарни.
У Народном позористу у Београду започиње ангажман у сезони 2012/13. улогом Гласника у новој поставци Вердијеве Аиде, а учествује и у светској праизведби опере Ин хоц сигно, у улогама Писара и Лицинија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *