Донаторски вишемедијски пројекат
“РОАДС”
за помоћ деци и особама ометеним у развоју
Удружење Поветарац из Сјенице
Лазар Чоловић, перкусије
Тјаша Корењак, плес
Недеља, 23. април 2023. године у 20 часова
Улаз је слободан, сугерисана донација 500 динара
Додатне информације: info@guarnerius.rs или 066/8028-368.
Пројекат „Роадс“ перкусионисте Лазара Чоловића настао је са идејом да се невербална комуникација оствари кроз преплитање различитих уметности: музике, плеса и видеа. Ауторска музика Лазара Чоловића, коју он назива ПОПОКЛОП, заснована је на компонованој музици одабраних композитора за удараљке и електронику, која служи као основа за креирање различитих ритмичких структура и флексибилних форми са елементима минимализма. „Саговорник” у овом дијалогу је балерина Тјаша Корењак, чији креативни импровизовани плес има јасну и недвосмислену поруку.
Циљ овог пројекта је да покаже наш потенцијал комуникације кроз уметност, без језичких баријера.
Свако извођење пројекта „Роадс“ је јединствено и аутентично, док се архитектура, односно форма поштују код сваког извођења. У целини, невербална комуникација између уметника на сцени укључује и публику, која својом енергијом комуницира и утиче на саму импровизацију. Додатни део пројекта је видео пројекција која се пажљиво бира за сваки наступ.
Пројекат је извођен на фестивалу „Класика данес? јутри?“ у Миноритској цркви у Марибору и у Мурској Соботи. У плану су наступи у Грацу и Удинама.
Општинско Удружење за помоћ деци и особама ометеним у развоју Сјеница је основано 2003. године као добровољно, хуманитарно, невладино, непрофитно удружење ради унапређења права и положаја особа ометених у менталном развоју и са комбинованим сметњама на територији општине Сјеница.
Мисија удружења је подизање квалитета живота деце са сметњама у развоју и подршка њиховим родитељима, као и заштита деце од занемаривања, злостављања и насиља кроз различите активности и програме које спроводимо. Током двадесет година рада Удружења остварени си многи пројекти везани за дневне активности деце до саветодавних и едукативних услуга за родитеље, обуке кадрова за рад са децом, програми намењени као подршке породицама за пуно укључивање деце у живот локалне заједнице.
Лазар Чоловић је перкусиониста и педагог. Рођен је у Крушевцу и већ са четири године наступао је као перкусиониста у фолклорном трубачком ансамблу „Абрашевић“. Као шестогодишњак почео је да учи кларинет у Музичкој школи „Стеван Христић“ у Крушевцу. Након завршеног музичко-теоријског одсека у Музичкој школи „Стеван Христић“, наставио је школовање за удараљке у музичкој школи „Станковић“ у Београду, а затим је дипломирао на одселу за удараљке на Музичкој академији у Београду. Године 1998. добитник је Прве награде на републичком такмичењу у категорији удараљки, а од 2001. редовно је ангажован као перкусиониста у свим већим музичким оркестрима у Београду (Београдска филхармонија, Симфонијски оркестар Народног позоришта, Симфонијски оркестар РТС-а). Компоновао је музику за позоришну представу по тексту Е. Јонеска „Интродукција часа“ (Ћелава певачица) у режији Вирџиније Марине -Гузине. Лазар Чоловић је имао и успешне концертне активности са светски познатим клавирским ансамблом ЛП Дуо (Соња Лончар, Андрија Павловић). Године 2008. добија норвешку стипендију за школовање на Институту за музику и игру у Ставнагеру (Норвешка) а од 2018. године запослен је у Музичкој школи Мурска Собота, где је активан и на концертима са Мурска перцуссион енсембле и соло пројекту Попоклоп.
Тјаша Корењак је рођена у Марибору. 2012. године дипломирала је на Конзерваторијуму за музику и балет. Након средње школе примљена је на Педагошки факултет у Марибору, где је наставила студије на смеру Предшколско васпитање и дипломирала 2016. Као васпитачица у локалним вртићима радила је на томе да дец у заинтересује за класичан балет . Мале балетске собе и играонице у вртићу, неколико година касније замењене су великом балетском салом у музичкој школи у Лендави, а затим и у музичкој школи у Мурској Соботи, где Тјаша предаје своју уметност и креира кореографију и режију годишњих оригиналних балетских продукција. У свом досадашњем раду и са стеченим искуством, спознала је да плес помаже и побољшава стање деце и људи са посебним потребама.
Тренутно продубљује своја знања на постдипломским студијама Инклузивне педагогије на Учитељском факултету, Универзитет Приморска.