ПРОГРАМ ТРЕЋЕГ ФЕСТИВАЛСКОГ ДАНА
16 часова – предавање виолинара Бориса Баталовића
„Кремона – град градитеља виолине“
20 часова – концерт
А. Пиаззола – Фоур сеасонс (арр. Иван Кнежевић)
Иван Кнежевић- виолина
Едуард Бајер- виолина
Алберто Кастиљо- виола
Филип Томић- виолончело
Гиорги Сирбилашвили- клавир
П. И. Тцхаиковскy – Сувенир из Фиренце, гудачки секстет
Никола Панчић- виолина
Едуард Бајер- виолина
Алберто Кастиљо- виола
Иван Кнежевић- виолина
Младен Милорадовић- виолончело
Филип Томић- виолончело
ИВАН КНЕЖЕВИЋ, виола (Србија)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Рођен је 1985. године у Београду, где са 6 година почиње да учи виолину и уписује Музичку школу Владимир Ђорђевић, у класи професора Зорана Илића. Средњу музичку школу Јосип Славенски уписује и завршава у класи професорке Вере Илић, а паралелно учи виолу код професора Томе Милошевића, док је дипломирао у класи професора Јове Стојановића.
Још као ученик освајао је прве награде на бројним такмичењима (Републичко 2002. и 2004. за соло виолину, 2003. године као члан квартета осваја награду на такмичењу Петар Коњовић, а 1998. године освојио је трећу награду на такмичењу у Стрези, Италија.)
2004. године уписује Факултет музичке уметности у Београду, у класи професорке Ферн Рашковић.
Мастер курсеви код Дејана Михајловића, Павела Бермана, Андраша Келера и Гордана Николића су му помогли да развије свој музички језик.
Године 2008. дипломира са највећим оценама и наградом Мери Жежељ за најбољи дипломски испит те године на гудачкој катедри.
2007. године одлази у Сантјаго (Чиле), где те сезоне наступа као концерт-мајстор Театра Муниципал.
Након тога, своје искуство обогаћује наступима са оркестрима Гудачи Св. Ђорђа, Душан Сковран, Симфонијски оркестар РТС-а… Након реситала и концерата са гудачким квартетом Дел Гесу, Иван одлучује да започне своје мастер студије у Келну, у класи професора Горјана Кошуте, а од ове године у класи Емилијена Пједикуте у Вуперталу.
Редован је гост Фестивала МусикДорф Ернен у Швајцарској, а на позив наше истакнуте челисткиње Ксеније Јанковић.
НИКОЛА ПАНЧИЋ, виолина (Србија)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Рођен је у Нишу 1987. године, где са 6 година почиње да учи виолину у класи професора Јована Цветковића, а средњу школу, као ђак генерације, завршава у класи професорке Зорице Илић.
После награда на домаћим и интернационалним такмичењима (попут првих награда на Републичким такмичењима 2002. и 2004. године, Специјалне награде Васко Абаџијев, први пут додељене после 15 година на такмичењу виолиниста у Софији 2003. године), Никола са 16 година уписује Факултет музичке уметности у Београду, у класи професорке Марије Шпенглер, где дипломира 2008. године са изузетним успехом и наградом за најбољи дипломски испит на години.
Музички израз изграђује захваљајући саветима Игора Озима, Гордана Николића, Дејвида Такена, Бориса Гарлицког.
Своје даље усавршавање наставља на Музичкој академији у Келну, на мастер студијама, у класи једног од најеминентнијих виолинских педагога данашњице- Захара Брона.
Николине концертне активности обухватају соло реситале и концерте камерне музике у Немачкој, Аустрији, Шпанији, Швајцарској, као и наступе са уметницима попут Марка Холовеја, Корија Церовшека, Ксеније Јанковић, на интернационалним фестивалима.
ЕДУАРД БАЈЕР, виолина (Чешка)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Едуард Бајер је рођен 1985. године, а виолину почиње да учи са 6 година. 2000. године постаје студент Прашког конзерваторијума, у класи професора Павела Куделашека.
Освојио је другу награду на такмичењу Јарослав Коцијан, звање Лауреат такмичења на Конкурсу Јозеф Музик 2000. године, прву награду на Такасаки конкурсу 2001. године, прву награду на Такмичењу студената чешких конзерваторијума 2003. године.
Музицирао је на подијумима не само у Чешкој, већ и у Француској, Италији, Немачкој, Аустрији, Луксембургу, Шведској, Америци, Јапану… У том периоду је, захваљујући Влади Републике Чешке, имао привилегију да три године користи виолину Ђузепеа Гварнерија, додељену из Националног Фонда.
Јак утицај на развој његове музичке личности, имао је сусрет са познатим француским педагогом- Режи Паскеом, код ког уписује солистичке студије на ЦНСМ-у у Паризу, где студира захваљујући стипендији Француске Националне банке.
Од 2009. године студент је професора Михаела Вајмана на Академији у Ахену (Немачка).
Као виолиниста Сцхнитзлер квартета, наступа активно и као камерни музичар у најпрестижнијим салама у Немачкој, а сарађује са најбољим немачким уметницима.
Тренутно свира на виолини Стефана-Петера Грајнера.
ВОЈТЕК ВЈЕЧОРЕК, виолина (Пољска)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Рођен је 1980. године у Пољској. Са 6 година почиње да
учи виолину а само 3 године касније дебитује као солиста са оркестром.
После успешно завршене музичке гимназије за талентоване студенте у Посену, наставља своје усавршавање у Хановеру (Немачка), у класи професора Кристофа Вегрзина. Студије завршава са изузетним похвалама.
Био је концертмајстор камерних и симфонијских оркестара попут Вивидус камерног оркестра, Камерног оркестра Европе, Детмолд камерног оркестра и других.
Као солиста наступа са оркестрима у Енглеској, Швајцарској, Немачкој, Италији, Пољској.
Освајао је награде на такмичењима у Италији, Пољској и Немачкој и стипендиста је друштва Рихард Вагнер и фондације Еделхоф Риклинген.
Редовно сарађује са уметницима попут Марије Клигел, Давида Герингаса, Кристофа Маркса и квартетом Шимановски.
Од 2004. године Војтек је стипендиста престизне Јехуди Мењухин фондације.
Тренутно је ангажован као заменик концертмајстора у Државном театру у Детмолду.
АЛБЕРТО КАСТИЉО, виола (Чиле)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Виолиста Алберто Кастиљо је рођен у Арици (Чиле), а своје име и репутацију је изградио у главном граду-Сантјагу.
Још као млад уметник заузимао је важне позиције, попут вође виола у Омладинском националном оркестру, а затим исто место у камерном оркестру Театра Муниципал у Сантјагу.
Након тога добија место асистента вође виола у Филхармонији Сантјага и ту позицију држи девет година (2003-2012).
Међу професорима који су утицали на његов музички развој, истичу се Серхио Прието (концерт-мајстор Камерног оркестра Цириха) и Олег Лев са којим је студирао у Шпанији.
2009. године Алберто је награђен дипломом Лиценциате оф тхе Роyал сцхоолс оф Мусиц –Лондон.
Тренутно се усавршава у Берлину код професора Мате Сзüцса, а паралелно завршава солистичке студије на Фолкwанг универзитету у Есену.
МЛАДЕН МИЛОРАДОВИЋ, виолончело (Србија)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Рођен је 1987. године у Београду, где је као петогодишњак уписан у музичку школу Станковић, у класу професора Душана Стојановића, код кога и остаје до краја средње школе. Ванредно напредујући, са 16 година уписује Факултет музичке уметности у Београду, у класи професора Дејана Божића.
Још као ученик средње школе освојио је велики број награда (прве награде на Републичким такмичењима 1996. и 1998. године, прву награду на такмичењу Три века Вивалдија 1999. Године). Након тога следе соло реситали и соло концерти са Камерним оркестром Душан Сковран и Камерним оркестром Корнелије у Коларчевој задужбини.
Мастер курсеви код Станислава Аполина, Кристофа Рихтера, Луис Хопкинс, Гец Тојца су га профилисали као музичара.
2008. године је дипломирао са највишом оценом и наставља да се усавршава у Бремену код професора Александра Бејлија, док је од 2010. године на мастер студијама у Детмолду, у класи професорке Ксеније Јанковић.
2011. године постаје вођа Чело ансамбла из Детмолда, са којима редовно наступа као солиста, изводећи и дела која је сам написао.
Његова композиција Суите Бароqуе је пропраћена сјајном критиком у бундешким новинама. Прошле године освајио је Гранд Приx на такмичењу у Мадриду и прву награду на ГФФ такмичењу за камерну музику.
Наступао је као солиста са оркестрима и као камерни музичар у Бадену, Берлину, Мадриду, Паризу…
Тренутно приводи крају писање своје прве опере.
ФИЛИП ТОМИЋ, виолончело (Србија)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Виолончелиста Филип Томић (Србија) је основно и средње образовање стекао у родном Крагујевцу. Средњу школу завршио је у класи професора Боже Сарамандића са 15 година, а са 16 прелази у Москву где је провео две године на Музичком колеџу при Конзерваторијуму.
2009. године је уписао студије цела на Московском конзерваторијуму, где је у класи професора Алексеја Селезњова провео две године.
Од септембра прошле године студент је Високе школе за музику и игру у Клену, у класи професора Марије Клигел.
Током школовања освојио је више од десет, махом првих награда на домаћим такмичењима младих челиста. Од међународних награда издвајају се прве награде на такмичењу Арс Нова у Трсту 2009. године (као победник свирао је са оркестром Алпе Адриа) и Америцан Протеге у Њујорку 2011. године (наступао је на концерту победника у престижном Карнеги холу).
До сада је солситичке концерте имао у Сеулу (Кореја), Ингелштату, Минхену, Бечу, Брну и Прагу, Пловдиву, Харкову, Бриселу, Паризу, Луксебургу итд.
Наступао је на фестивалима Дани музике, Барски љетопис и Хармоника фесту у Црној Гори, Октох у Крагујевцу и Еуро-Мед Yоутх Мусиц Еxпо фестивалу на Кипру.
Децембра прошле године свирао је Рококо варијације Чајковског, са оркестром опере у Хо Ши Мину (бивши Сајгон) у Вијетнаму.
ГИОРГИ СИРБИЛАШВИЛИ, клавир (Грузија)
Учесник фестивала АРС ЛОНГА
Рођен је 1986. године у Тбилисију, у Грузији. После музичке гимназије за посебно талентовану децу, основне и мастер студије завршава на државном конзерваторијуму В. Сарађишвили, док је докторску диплому стекао на државном универзитету Илија. Усавршавање је прошле године наставио је високој школи за музику и плес у Келну.
Сарађивао је са професорима Лали Гугениџе, Ани Такиџе, Наном Кубутијом и Нином Тишман.
Освојио је велики број награда на угледним такмичењима, а издвајамо прву награду и специјално признање на такмичењу младих пијаниста у Тбилисију 2004. године, док је на мајсторском курсу Мариа де Лоурдес Авеллар у Португалу, проглашен за најбољег полазника програма.
Добитник је бројних стипендија, међу којима су и стипендија грузијске владе, као и стипендија Лев Маркиз.
Од 2009. до 2012. године био је ангажован као професор на Државном конзерваторијуму у Тбилисију.
Учесник је фестивала Делпхиц Гамес, Неw Yаре Мусиц Целебратионс, Телави Интернатионал Мусиц Фестивал.